{"vars":{{"pageTitle":"Podwyżki stop. Większość firm deklaruje, że w najbliższym czasie wzrostu płac nie będzie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["miesieczny-indeks-koniunktury","najnowsze","placa","place-realne","polski-instytut-ekonomiczny","wynagrodzenia"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"27 lipca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":598425}} }
300Gospodarka.pl

Podwyżki stop. Większość firm deklaruje, że w najbliższym czasie wzrostu płac nie będzie

W lipcu 17 proc. firm planuje podnieść wynagrodzenia w najbliższych trzech miesiącach – wynika z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego. Jednak zdecydowana większość przedsiębiorstw nie planuje zmian wysokości wypłat w najbliższym czasie. 

Jak podaje GUS, w czerwcu 2023 r. wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw wyniósł 11,9 proc. w skali roku. Po raz pierwszy od 11 miesięcy był wyższy niż inflacja, co oznacza wzrost realnej wysokości wynagrodzeń o 0,4 proc. – zwraca  uwagę PIE.

W czternastu sektorach PKD (na piętnaście) w czerwcu 2023 r. przeciętne wynagrodzenie wzrosło względem poprzedniego roku. Największy wzrost wystąpił w przedsiębiorstwach zajmujących się administrowaniem i działalnością wspierającą (o 16,2 proc.).

W czerwcu, w porównaniu do maja 2023 r., wynagrodzenia wzrosły o 2,1 proc. Na wzrost przeciętnego wynagrodzenia w skali miesiąca w sektorze przedsiębiorstw wpłynęły również dodatkowe wypłaty (np. premii, nagród), a także wypłata odpraw emerytalnych.

Firmy chcą utrzymać wzrost płac

W lipcu 17 proc. firm planuje podnieść wynagrodzenia w najbliższych 3 miesiącach – wynika z badań PIE i BGK na potrzeby Miesięcznego Indeksu Koniunktury. Jednocześnie większość firm (82 proc.) nie planuje zmian wysokości wynagrodzeń, a bardzo niewielka część – ich obniżkę (1 proc.).

Podwyżki częściej planują duże firmy (21 proc.), rzadziej średnie (14 proc.). Mikro- i małe przedsiębiorstwa też chcą podnosić wynagrodzenia (17 proc.), a wśród mikrofirm znajdziemy 3 proc. takich, które chcą zwiększyć wynagrodzenia nawet o 10 proc. O obniżkach wynagrodzeń nie myśli żadna duża badana firma i bardzo nieliczna (ok. 1-2 proc.) grupa mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw.

Jak podwyżki, to w budowlance

Branżą, która najczęściej deklaruje zamiar podniesienia wynagrodzeń, jest budownictwo (21 proc.). Deklaracje podwyżek składają również firmy z branż: usługowej (19 proc.), produkcyjnej (18 proc.) i handlowej (17 proc.). W usługach zwraca też uwagę najwyższy odsetek (3 proc.) firm, które zamierzają podnieść wynagrodzenia o ponad 10 proc.


300Sekund od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz codzienny newsletter.


Najmniej firm, które planują podwyżkę wynagrodzeń działa natomiast w branży TSL (8 proc.). Jednocześnie z tej branży najczęściej pochodziły deklaracje o planach obniżek wynagrodzeń (3 proc.). Większość firm planujących podwyżki zamierza podnieść pensje o 5-10 proc. Szczególnie dużo takich firm jest w branży budowlanej – aż 14 proc.

Według analiz PIE wzrost przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw oznacza zwiększenie zdolności nabywczej konsumentów. Z analiz wynika jednocześnie, że nastąpi dalszy wzrost wynagrodzeń na poziomie dwucyfrowym do 2024 r. Przewidywania te są zbieżne z lipcową projekcją NBP wskazującą na utrzymanie się podwyższonego tempa wzrostu wynagrodzeń nominalnych w gospodarce narodowej.

Czytaj także: