{"vars":{{"pageTitle":"Podział stanowisk w umowie koalicyjnej. Są kandydaci na marszałków i wicemarszałków","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["donald-tusk","malgorzata-kidawa-blonska","najnowsze","polityka","sejm","senat","szymon-holownia","umowa-koalicyjna","wlodzimierz-czarzasty","wybory2023"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"10 listopada 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":624342}} }
300Gospodarka.pl

Podział stanowisk w umowie koalicyjnej. Są kandydaci na marszałków i wicemarszałków

Donald Tusk zostanie premierem. Marszałkami Sejmu będą na zmianę Szymon Hołownia i Włodzimierz Czarzasty. Natomiast marszałkiem Senatu zostanie Małgorzata Kidawa-Błońska – tak wynika z parafowanej w piątek umowy koalicyjnej. 

Liderzy KO, Polski 2050, PSL oraz Lewicy zawarli umowę koalicyjną. Poza kwestiami programowymi, poruszono w niej także sprawy personalne. Stanowiska zostały przydzielone. Nie ma jednak mowy o podziale resortów między poszczególne partie.

Prezydium Sejmu i Senatu podzielone

Kandydatem koalicjantów na premiera jest Donald Tusk. Marszałkami Sejmu mają zostać Szymon Hołownia oraz Włodzimierz Czarzasty. Pierwszy miałby pełnić funkcję od 13 listopada 2023 r. do 13 listopada 2025, drugi natomiast od 14 listopada 2025 r. do końca kadencji.

Jeżeli chodzi o Prezydium Sejmu, to Koalicja Obywatelska ma mieć dwóch wicemarszałków na całą kadencję, PSL jednego wicemarszałka – także na całą kadencję. Będzie też dwóch wicemarszałków rotacyjnych. Pierwszego na czas od 13 listopada 2023 r. do 13 listopada 2025 r. wskaże Nowa Lewica, drugiego na okres od 14 listopada 2025 r. do końca kadencji Sejmu RP wyznaczy Polska 2050 Szymona Hołowni.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.


– Kandydatką Koalicji na Marszałka Senatu RP w okresie od dnia 13 listopada 2023 r. do dnia 13 listopada 2025 r. jest Pani Małgorzata Kidawa-Błońska. Kandydata na Marszałka Senatu RP na okres od dnia 14 listopada 2025 r. do końca kadencji wskaże Koalicja Obywatelska – możemy przeczytać w umowie koalicyjnej.

A jak będzie wyglądało Prezydium Senatu na całą jego kadencję? Każde z ugrupowań wskaże po jednej osobie. Kogo konkretnie? Tego jeszcze nie wiadomo.

Co z ministerstwami?

Wielką nie wiadomą jest też podział resortów. Jednak już od kilku dni mówi się, jak prawdopodobnie będzie on wyglądał.

Koalicja Obywatelska prawdopodobnie obejmie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Zdrowia. Polska 2050 dostanie Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. PSL z kolei weźmie dla siebie Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Rolnictwa i Ministerstwo Infrastruktury. Szef ludowców – Władysław Kosiniak-Kamysz zostanie wicepremierem.

Lewicy natomiast przypadnie Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Drugim wicepremierem będzie Krzysztof Gawkowski.

To też może Cię zainteresować: