{"vars":{{"pageTitle":"Polacy nie są pracusiami Europy. Długie godziny pracy nie są naszą domeną","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dlugie-godziny","eurostat","main","najnowsze","praca","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"6 maja 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"06","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":707638}} }
300Gospodarka.pl

Polacy nie są pracusiami Europy. Długie godziny pracy nie są naszą domeną

W ubiegłym roku jedynie 7 proc. pracowników w Unii Europejskiej pracowało dłużej niż 49 godzin tygodniowo. Jeśli już, najczęściej były to osoby prowadzące własną działalność gospodarczą.

Długie godziny pracy dotyczą tych pracowników, którzy spędzają w pracy 49 lub więcej godzin tygodniowo. Jak podaje Eurostat, urząd statystyczny zajmujący się gromadzeniem danych na temat państw UE, ci we Wspólnocie stanowili w zeszłym roku dokładnie 7,1 proc.

Wśród krajów UE najwyższy odsetek pracowników pracujących dłużej niż 49 godzin tygodniowo w 2023 roku miała Grecja (11,6 proc.). W dalszej kolejności był to Cypr (10,4 proc.) i Francja (10,1 proc.). Z kolei najniższe wskaźniki odnotowano w Bułgarii (0,4 proc.), a także na Litwie i Łotwie (po 1,1 proc.).

Polska plasuje się w połowie rankingu. Odsetek pracowników, spędzających w pracy więcej niż 49 godzin tygodniowo, wynosi nad Wisłą 7,5 proc. Widać to na poniższej grafice:

Eurostat zaznacza jednocześnie, że największa część osób, zostających po godzinach, to samozatrudnieni – to niemal jedna trzecia wszystkich (29,3 proc.)

Długie godziny pracy częściej występowały wśród wykwalifikowanych pracowników rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa (27,5 proc. ogółu wykwalifikowanych pracowników rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa) oraz menedżerów (21,9 proc.).

Tydzień pracy może być jeszcze krótszy

Tymczasem w Polsce od wielu miesięcy toczą się dyskusje o tym, czy zwyczajowego 5-dniowego tygodnia pracy nie skrócić – do czterech dni w tygodniu. Eksperymenty z krótszym tygodniem pracy były już podejmowane w innych krajach, m.in. Wielkiej Brytanii. I tam, większość firm, biorących udział w eksperymencie, zadeklarowała, że będzie kontynuować program. Skrócony tydzień pracy ma bowiem lepszy wpływ na pracownika, poprawiając jego produktywność.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Tym bardziej że, jak wynika z danych Eurostatu za 2022 rok, Polacy, pozostający w stosunku pracy, są jednymi z najdłużej pracujących w Europie, przekraczając liczbę 40 godzin tygodniowo.

Kto w 2022 roku miał najkrótszy tydzień pracy wśród osób zatrudnionych? Głównie Europa Zachodnia. Przodowała Holandia z 33,2 godzinami tygodniowo, a za nią Niemcy (35,3 godziny) i Dania (35,4 godziny). Krótkim tygodniem pracy wyróżniała się także Norwegia (35,5 godz.), która znalazła się w zestawieniu ze względu na to, że jest krajem należącym do EFTA (Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu).

Czytaj także: