{"vars":{{"pageTitle":"Polacy się zadłużają. W 2022 wartość pożyczek wzrosła o połowę","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["biuro-informacji-kredytowej","finanse-osobiste","inflacja","najnowsze","pozyczki","zadluzenie"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"20 lipca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":329361}} }
300Gospodarka.pl

Polacy się zadłużają. W 2022 wartość pożyczek wzrosła o połowę

Prawie o połowę wzrosła wartość pożyczek, udzielonych konsumentom przez firmy spoza sektora bankowego. W I półroczu 2022 roku firmom pożyczkowym przybyło także klientów.

Dane o liczbie i wartości pożyczek w pierwszych sześciu miesiącach roku podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

Łączna sprzedaż firm pożyczkowych współpracujących z biurem wyniosła w I półroczu 4,459 mld zł. Ich liczba wyniosła natomiast 1,778 mln sztuk – podaje BIK.

W porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, wartość udzielonych pożyczek wzrosła o 47,5 procent. Było ich też o 36,2 proc. więcej. To oznacza, że w porównaniu z okresem styczeń-czerwiec 2021, firmy pożyczkowe miały w tym roku aż 473 tysięcy więcej klientów.

Wartość udzielonych pożyczek w pierwszym półroczu 2022 r. jest wyższa o 99,7 proc. od wartości z pierwszego półrocza 2020 roku. W ujęciu liczbowym jest wyższa o 84 procent. Pożyczek jest też więcej w porównaniu z okresem sprzed pandemii.

W tym przypadku dynamika wartości udzielonych pożyczek wynosi 29,4 proc., a w liczbie 32,1 procent – mówi główny analityk BIK Waldemar Rogowski. I dodaje, że rynek pożyczek odnotowuje duże wzrosty w wyniku dwóch zjawisk. To przede wszystkim większe zapotrzebowanie na finansowanie bieżących wydatków przez część gospodarstw domowych w wyniku rosnącej inflacji.

Ale rolę odgrywają też pożyczki typu „kup teraz, zapłać później”. Opcję takich zakupów udostępnia coraz więcej sklepów i usługodawców.

Dlatego też Rogowski spodziewa się, że trend wzrostowy utrzyma się w drugiej połowie roku.

Wynikać to będzie przede wszystkim z rosnącego popytu na finansowanie bieżących potrzeb w wyniku wzrostu cen i wyhamowania dynamiki wzrostu wynagrodzeń – dodaje analityk.

Liczbę pożyczek mogą ewentualnie ograniczyć zmiany w prawie, które zaostrzą obecne przepisy.

Ekspert wskazał, że dodatkowym czynnikiem, który może negatywnie wpłynąć na rynek pożyczkowy, są ewentualne zmiany regulacyjne.

Kolejnym kluczowym czynnikiem determinującym obecną oraz przyszłą sytuację na rynku pożyczkowym jest możliwość pozyskiwania finansowania przez firmy pożyczkowe w środowisku rosnącego ryzyka i rosnących stóp procentowych – podaje BIK. 

Polecamy też: