{"vars":{{"pageTitle":"Polakom nie wystarcza dotychczasowa pensja. Rośnie inflacja, ale nie płaca","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["inflacja","najnowsze","place","praca","pracuj-pl","wynagrodzenie","zarobki"],"pagePostAuthor":"Magdalena Borodziewicz","pagePostDate":"5 kwietnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"05","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":533433}} }
300Gospodarka.pl

Polakom nie wystarcza dotychczasowa pensja. Rośnie inflacja, ale nie płaca

Ośmiu na dziesięciu Polaków deklaruje, że ze względu na poziom inflacji bardziej zwraca uwagę na swoje wydatki oraz wynagrodzenie, wynika z badania Pracuj.pl.

Prawie 2/3 ankietowanych (64 proc.) jest niezadowolonych ze swojego obecnego wynagrodzenia ze względu na wzrost inflacji przy braku podwyżki płacy.

8 na 10 respondentów deklaruje, że ze względu na poziom inflacji bardziej zwracają uwagę na swoje wydatki oraz wynagrodzenie. Czy metodą pracujących Polaków na osiągnięcie satysfakcjonującego wynagrodzenia będzie zmiana pracodawcy? Dziś niemal połowa badanych (47 proc.) wskazuje, że inflacja sprawiła, iż są bardziej skłonni do zmiany pracy niż w zeszłym roku. Co jednak ciekawe, odsetek badanych otwartych na tę zmianę spada – w badaniu przeprowadzonym przez Pracuj.pl we wrześniu 2022 roku taką otwartość deklarowało 51 proc. badanych – czytamy w komunikacie.

Dotychczasowa pensja nie wystarcza

Choć 6 na 10 osób badanych przez Pracuj.pl deklaruje, że w ciągu ostatniego roku otrzymało podwyżkę, to wciąż 74 proc. respondentów wskazuje, że pensja wystarcza im na mniej niż jeszcze rok temu.


Czytaj także: IPAG przewiduje dwa szczyty inflacji w tym roku


Niemal połowa (49 proc.) respondentów wskazuje, że nie posiada obecnie wystarczających środków, by odkładać na przyszłość. Oszczędności to jednak jedno, wyzwania pracujących Polaków często są jeszcze większe. Aż 30 proc. badanych wskazuje, że ich aktualne wynagrodzenie nie zapewnia wystarczających środków na codzienne życie. To generuje potrzebę zarządzania budżetem z dużą ostrożnością – czytamy dalej.

Aby poprawić swoją sytuację i wyrównać wzrost zarobków, 34 proc. respondentów zdecydowało się podjąć nową pracę. Istotnie częściej były to kobiety (39 proc.) niż mężczyźni (29 proc.). Najczęściej na ten krok decydują się najmłodsze pokolenia – osoby w wieku 18-24 lata (43 proc.) oraz badani w wieku 25-34 lata (44 proc.). Niemal połowa badanych – 46 proc. – deklaruje, że nie zdecydowała się na podjęcie nowego zatrudnienia w obliczu wzrostu wydatków – napisano także.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


W ciągu ostatnich 12 miesięcy, z uwagi na inflację, o podwyżkę starała się co druga badana osoba. 56 proc. osób deklaruje takie starania na przestrzeni ostatniego roku niezależnie od inflacji. Ponad 1/3 badanych wskazuje, że otrzymała podwyżkę w ciągu ostatnich 6 miesięcy, a 26 proc. w ciągu ostatniego roku. Co dziesiąta osoba ostatnią podwyżkę otrzymała ponad 3 lata temu, a 1 na 10 osób nie dostała jej nigdy, podano też w materiale.

Badanie „Postawy finansowe Polaków w czasach inflacji” zostało przeprowadzone w marcu 2023 roku przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie serwisu Pracuj.pl. Pomiar wykonany metodą CAWI wykonano na próbie 1 470 Polaków w wieku 18-65, z czego 85 proc. to osoby pracujące, a 15 proc. osoby niepracujące.

Polecamy: