{"vars":{{"pageTitle":"Polaków stać na oszczędzanie. Większość odkłada pieniądze co miesiąc","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ankieta","badanie-konsumenckie","mlodzi-polacy","najnowsze","oszczednosci","oszczedzanie","polacy","polska"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"7 sierpnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":600261}} }
300Gospodarka.pl

Polaków stać na oszczędzanie. Większość odkłada pieniądze co miesiąc

Regularne comiesięczne odkładanie pieniędzy na tak zwane oszczędności deklaruje 54 proc. Polaków, wynika z badania Kantar wykonanego na zlecenie IPF Group, właściciela Provident Polska.

Provident Polska jest częścią grupy finansowej International Personal Finance (IPF) notowanej na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. IPF działa w 11 krajach na całym świecie. W Polsce Provident działa od 1997 roku.

Badanie przeprowadzone przez Kantar Polska metodą CAWI na próbie 500 Polaków w maju 2023 roku na zlecenie International Personal Finance.

Najbardziej regularnie oszczędzają osoby w wieku 25-35 lat. Aż 68 proc. z nich robi to każdego miesiąca. To pokazuje, że nawet na początku swojej kariery zawodowej chcemy budować swoją poduszkę finansową. Jednocześnie to właśnie młodzi dorośli często mają naprawdę duże plany finansowe, jak chociażby kupno pierwszego mieszkania – powiedziała rzeczniczka prasowa Provident Polska Karolina Łuczak.

Nie dziwi więc, ze starają się zebrać pewną sumę i chętnie oszczędzają. Jeśli spojrzymy na oszczędzanie przez pryzmat płci to panowie okazują się bardziej systematyczni niż kobiety. Odsetek regularnie oszczędzających mężczyzn jest o 6,5 pkt proc. wyższy – dodała.


Czytaj również: Rekordowa inflacja pożera oszczędności Polaków. Nawet 14% strat w ciągu roku


Co trzeci Polak ma oszczędności

Niemal 54 proc. badanych deklaruje, że każdego miesiąca odkłada na później trochę pieniędzy. Około co trzeci Polak oszczędza regularnie, ale nie ma ustalonej konkretnej kwoty, którą odkłada do przysłowiowej skarpety, natomiast 17,5 proc. przeznacza na ten cel taką samą kwotę każdego miesiąca, podano.

Co trzeci Polak deklaruje, że na koniec każdego miesiąca, po odliczeniu poniesionych wydatków, wciąż ma rozsądną lub dużą sumę pieniędzy na koncie. Takiej odpowiedzi najczęściej udzielają mężczyźni i osoby regularnie oszczędzające, a rzadziej osoby w wieku 55-75 lat – czytamy w komunikacie.

Największy odsetek, ponad 4 proc. badanych, po poniesieniu miesięcznych kosztów dysponuje niewielką sumą. Jednocześnie, 15 proc. respondentów twierdzi, że nie zostają im żadne środki na koniec miesiąca – dodano.

Prawie połowa Polaków szacuje, że w przypadku utraty głównego źródła dochodu, zgromadzone fundusze wystarczyłyby im na co najmniej sześć miesięcy. Odsetek ten wzrasta w przypadku osób, którym na koniec miesiąca na koncie pozostaje pewna niewykorzystana kwota oraz wśród osób systematycznie oszczędzających. Osoby z grupy wiekowej 55-75 lat zdecydowanie najczęściej zgłaszają, że ich oszczędności wystarczyłyby na ponad rok. Z drugiej strony, wyniki pokazują, że aż jedna na dziesięć osób nie posiada żadnej rezerwy finansowej – podsumowano.

Polecamy także: