{"vars":{{"pageTitle":"Polaków zżera stres. Skutek? Nie tylko niezadowolenie, ale i koszty","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["koszty-zdrowotne","main","najnowsze","niezadowolenie","polski-instytut-ekonomiczny","praca","rownowaga-psychiczna","stres"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"5 listopada 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"05","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":620000}} }
300Gospodarka.pl

Polaków zżera stres. Skutek? Nie tylko niezadowolenie, ale i koszty

Stres jest zjawiskiem dotykającym znacznego odsetka populacji świata. Według globalnych badań Gallupa z 2022 r. o emocjach średnio 40 proc. ankietowanych z ponad 140 krajów świata odpowiadało twierdząco na pytanie, czy odczuwali spory stres w poprzednim dniu.

W Polsce 62 proc. obywateli może odczuwać stres nawet przynajmniej raz w tygodniu. W UE blisko połowa pracowników uważa, że stres jest czymś powszechnym w ich miejscu pracy, a w USA pracę jako źródło ciągłego stresu wskazywało w 2018 r. ponad 30 proc. pracowników.

Podstawowe wskaźniki subiektywnego dobrostanu psychicznego zbadał Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) na reprezentatywnej grupie 4000 dorosłych Polaków na przełomie lipca i sierpnia 2023 r. Jedno z zadanych pytań dotyczyło stresu odczuwanego w dniu wypełniania kwestionariusza.

Badani odpowiadali w skali od 0 do 10. Pogrupowano odpowiedzi na trzy kategorie: niski, średni i wysoki poziom zadowolenia z życia, poczucia sensu, szczęścia oraz stresu. Poziom niski oznacza, że osoba badana wybrała wartość z przedziału 0-3, poziom średni oznacza wybranie wartości z przedziału 4-6, zaś poziom wysoki to wybór przez badanego wartości z przedziału 7-10.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.


Jak prezentują się wyniki? Przedstawiono je na poniższym wykresie.

Wynika z niego, że blisko połowa Polaków odczuwała niski poziom stresu. Ale więcej niż co piąty Polak zmaga się z dokuczliwym stresem. Na podobnym poziomie kształtują się także pozostałe wskaźniki subiektywnego dobrostanu.

Stres kosztuje – i to sporo

Stres niesie ze sobą istotne koszty ekonomiczne. Obniża produktywność pracowników, a wywoływane lub wzmacniane przez niego choroby powodują absencje pracowników i koszty ich leczenia.

Już prawie dekadę temu Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy oszacowała straty ekonomiczne. Stres, depresja i pogorszenie zdrowia psychicznego kosztowały Europę blisko 620 mld euro rocznie.

Nowsze szacunki z USA mówią o 300 mld dolarów straty. Badania z 2016 r. wskazywały, że nawet 120 tys. zgonów rocznie może być powiązane ze stresem w miejscu pracy.

Czytaj także: