{"vars":{{"pageTitle":"Połowa importowanej do Polski ropy pochodzi z Rosji. Ale to i tak mniej, niż przed rokiem","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["handel","import","najnowsze","ropa","ropa-naftowa","rosja","surowce"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"1 września 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":349233}} }
300Gospodarka.pl

Połowa importowanej do Polski ropy pochodzi z Rosji. Ale to i tak mniej, niż przed rokiem

Do Polski przetransportowano ok. 4,2 mln ton rosyjskiej ropy w okresie od marca do czerwca 2022 r. wobec 4,8 mln ton rok wcześniej, poinformował pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Mateusz Berger.

Łącznie w tym czasie import ropy do naszego kraju wyniósł 8,4 mln ton.

– Łącznie w okresie marzec-czerwiec 2022 br. przetransportowano do polskich rafinerii 4,2 mln ton ropy z Rosji w stosunku do blisko 4,8 mln ton ropy w analogicznym okresie 2021 r. – napisał Berger w odpowiedzi na interpelację poselską.

Wskazał także, że porównując miesiąc czerwiec do lutego br. w bieżącym roku dostawy ropy rosyjskiej drogą lądową i morską realizowane do rafinerii polskich spadły o 33 proc.

Poprzez system rurociągów naftowych należących do PERN istnieje możliwość zaopatrywania poprzez dwa kierunki dostaw: drogą lądową rurociągiem Przyjaźń – wykorzystywaną do dostaw ropy rosyjskiej REBCO oraz drogą morską – wykorzystywaną dla dostaw różnych gatunków ropy.

W okresie marzec-czerwiec 2022 r. do polskich rafinerii PERN przetransportował łącznie 8,4 mln ton ropy różnych gatunków w stosunku do 7,1 mln ton w analogicznym okresie 2021 r.

– Należy więc podkreślić, że rosnąca podaż ropy zaspokajana jest w coraz większym stopniu dostawami ropy innych gatunków niż ropa rosyjska – podano w interpelacji.

Jednym z czynników powodujących wzrost zapotrzebowania na tłoczenia ropy była maksymalizacja przerobu w polskich rafineriach będąca odpowiedzią na 8-procentowy wzrost konsumpcji w pierwszym półroczu 2022 r. oraz brak przestojów remontowych w rafineriach.

Wielkość eksportu rosyjskiej ropy morzem zdążyła już wrócić do poziomu bliskiego sprzed inwazji Rosji na Ukrainę. Pisalismy o tym tu.

Natomiast, USA i Wielka Brytania nałożyły pełne embargo na eksport ropy z Rosji drogą morską.

Rząd Wielkiej Brytanii 8 marca 2022 r. ogłosił, że wycofanie import rosyjskiej ropy do końca roku. W czerwcu odwrót od rosyjskich dostawców był na tyle masowych, że Wielka Brytania nie odnotowała w tym miesiącu importu żadnych paliw z Rosji. Pisaliśmy o tym tu.

Tankowce płyną z Rosji. Sankcje nie zatrzymały eksportu rosyjskiej ropy