{"vars":{{"pageTitle":"Polscy przedsiębiorcy chcą działać na rzecz odbudowy Ukrainy. Jest tam już ponad 2 tys. firm","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["firmy","firmy-eksportowe","najnowsze","odbudowa-ukrainy","paih","przedsiebiorcy","ukraina","wojna"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"1 czerwca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":577041}} }
300Gospodarka.pl

Polscy przedsiębiorcy chcą działać na rzecz odbudowy Ukrainy. Jest tam już ponad 2 tys. firm

W bazie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu stworzonej dla polskich przedsiębiorców chcących działać na rzecz odbudowującej się Ukrainy znajduje się 2,3 tys. firm, według danych z połowy maja, podała Agencja.

Ponadto Departament Inwestycji PAIH prowadzi obecnie 3 aktywne projekty z Ukrainy o łącznej wartości 3,1 mln euro, zapewniających 275 miejsc pracy z branży BSS.

Polskie firmy w Ukrainie

– 9 czerwca 2022 r. uruchomiono nabór polskich firm zainteresowanych wznowieniem eksportu i udziałem w odbudowie Ukrainy. Projekt Ministerstwa Rozwoju i Technologii zakłada współpracę na tym polu z biznesem. Polska Agencja Inwestycji i Handlu jest jego operatorem. Punktem wyjścia dla planowanych działań jest stworzenie bazy polskich przedsiębiorców chętnych do powrotu na rynek ukraiński. Do połowy maja 2023 do udziału zgłosiło się ponad 2300 firm zainteresowanych zarówno eksportem, inwestowaniem, jak i współpracą z ukraińskimi kontrahentami na zasadzie podwykonawstwa – podaje PAIH.

Firmy otrzymują cykl konsultacji branżowych przygotowanych przez PAIH z sektora energetycznego, budowy i wykańczania budowli, rolno-spożywczego, medycznego i farmaceutycznego, sektora maszyny i urządzenia oraz sektor IT/ICT. w ramach, których uczestniczyło ponad 1000 osób. W wydarzeniach uczestniczyło 98 prelegentów.

Ukraiński biznes w Polsce

– Ze strony ukraińskiego biznesu występuje wzmożone zainteresowanie relokacją biznesu do Polski, a także realizacją projektów inwestycyjnych na terytorium Polski. Są to przeważnie zakłady produkcyjne mające klientów w Europie, których moce produkcyjne na Ukrainie są zagrożone – informuje Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

– Istotną część stanowią producenci rolni, którzy widzą dla siebie szansę w założeniu zakładu do przetwarzania w Polsce wyprodukowanych na Ukrainie zbóż i nasion roślin oleistych. Kolejny obszar zainteresowania ukraińskiego biznesu to zaspokojenie potrzeb, w tym oświatowych, licznej wspólnoty ukraińskiej, znajdującej się obecnie w Polsce – dodaje agencja.


Czytaj także: Po roku wojny w Ukrainie UE ma nadwyżkę w handlu z Rosją. Wartość importu znacznie zmalała


PAIH wspomogła także funkcjonowanie Centrum Konsultacyjnego Ministerstwa Transformacji Cyfrowej Ukrainy – Diia.Business, które w ciągu 12 miesięcy swego funkcjonowania obsłużyło około 7000 zapytań.

W ramach programu Ukrainy zaplanowano również m.in. II Forum Odbudowy Ukrainy we Lwowie na wrzesień br., misje gospodarcze do Ukrainy/do Polski w okresie sierpień 2023 – kwiecień 2024 r. stoisko PAIH na targach ReBuild Ukraine 2.0 dla branży budowlanej i energetycznej, termin: 14-15 listopada 2023 r.

Pod koniec kwietnia prezes PAIH Paweł Kurtasz w rozmowie z ISBnews poinformował, że w bazie PAIH stworzonej dla polskich przedsiębiorców chcących działać na rzecz odbudowującej się Ukrainy znajdowało się 1,8 tys. firm oraz że Agencja uczestniczy procesie przygotowywania polskich firm do uczestnictwa w przetargach organizowanych przez ONZ.

PAIH jest instytucją doradczą wchodzącą w skład Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), to pierwszy punkt kontaktu dla eksporterów i inwestorów. Wspiera również napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) do Polski oraz realizację polskich inwestycji w kraju. Działa zarówno w Polsce, jak i poprzez zagraniczne biura handlowe (ZBH).

Czytaj także: