{"vars":{{"pageTitle":"Polska Agencja Inwestycji i Handlu i związek branżowy ABSL chcą wspólnie ściągać inwestorów do Polski","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["absl","biznes","centrum-uslug","inwestycje-zagraniczne","jaroslaw-gowin","minister-rozwoju","ministerstwo-rozwoju-pracy-i-technologii","paih","uslugi-biznesowe"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"20 lipca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":164065}} }
300Gospodarka.pl

Polska Agencja Inwestycji i Handlu i związek branżowy ABSL chcą wspólnie ściągać inwestorów do Polski

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) oraz Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) podpisały porozumienie o strategicznej współpracy. Patronat nad ich działaniami objęło Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Oba podmioty będą współpracować w celu pozyskiwania kolejnych inwestycji zagranicznych w obszarze nowoczesnych usług biznesowych. To pozwoli tworzyć nowe miejsca pracy oraz wspierać rozwój eksportu firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych.

PAIH i ABSL szczególny nacisk położą na promowanie Polski jako atrakcyjnej lokalizacji wśród potencjalnych inwestorów zagranicznych oraz firm, które już są obecne w polskiej gospodarce. Będą także promować polski sektor nowoczesnych usług biznesowych oraz działać, aby pozyskać inwestycje zagraniczne, które wesprą w Polsce rozwój innowacji.

Usługi biznesowe to największy sektor w portfelu projektów realizowanych przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu. Wspieramy inwestorów zagranicznych, którzy chcą otwierać nowe lub powiększać obecnie działające centra usług i pracujemy nad kolejnymi projektami. Jestem przekonany, że ścisła współpraca z ABSL pozwoli nam jeszcze efektywniej wspierać eksport usług oraz pozyskiwać kolejne inwestycje – mówi Krzysztof Drynda, prezes zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Dynamiczny rozwój sektora usług dla biznesu

Z raportu ABSL „Sektor Nowoczesnych Usług Biznesowych w Polsce 2021” wynika, że w 2020 i w pierwszym kwartale 2021 r. w Polsce powstały 74 nowe centra usług.

Największy udział w ich tworzeniu mieli wtedy okresie inwestorzy amerykańscy (32,4 proc.), na drugim miejscu pod względem liczby nowych inwestycji znalazły się polskie firmy (17,6 proc.). Kolejne miejsca zajęli inwestorzy z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Danii, Holandii, Szwecji, Francji i Hiszpanii, którzy otworzyli więcej niż jedno centrum. Inwestorzy z kolejnych ośmiu krajów otworzyli po jednym centrum. W sumie inwestorzy pochodzili z 17 różnych państw.

Na 1602 centra usług biznesowych, które obecnie działają w Polsce, 1078 to centra firm zagranicznych. W sektorze pracuje ponad 355 tys. osób, a według Jacka Levernesa, prezesa honorowego ABSL, ta liczba może się podwoić w ciągu najbliższej dekady. Zatrudnienie wzrosło o 3,9 proc. w skali roku, podczas gdy zatrudnienie w całym sektorze przedsiębiorstw spadło o 2 proc. Sektor odpowiada obecnie za ponad 3,5 proc. PKB Polski, a wartość eksportu usług kształtuje się na poziomie 22,9 mld USD (wzrost rok do roku o ponad 10%).


Czytaj także: W Krakowie powstał nowy kierunek studiów, który przygotuje do pracy centrach usług biznesowych


Jak mówi Jarosław Gowin, minister rozwoju, pracy i technologii, sektor nowoczesnych usług dla biznesu ciągle się rozwija mimo pandemii i niepewnej sytuacji makroekonomicznej. Dane z raportu ABSL to potwierdzają – Polska należy do jednych z najatrakcyjniejszych miejsc do lokowania inwestycji i świadczenia usług biznesowych.

Inwestowanie w Polskę

„Wszelkie działania zwiększające konkurencyjność Polski na arenie międzynarodowej, to znakomita inwestycja w przyszłość polskiej gospodarki. Dlatego cieszę się, że podpisano umowę o partnerstwie z PAIH, a mój resort patronuje i wspiera tę inicjatywę” – dodaje Gowin.

„Do Polski coraz częściej przenoszone są też globalne role wspierające procesy podejmowania decyzji w największych światowych firmach. Musimy jak najefektywniej wykorzystać wszystkie nasze atuty na arenie międzynarodowej i temu ma służyć nasze partnerstwo. Warto też podkreślić, że przedstawiciele sektora usług dla biznesu odgrywają znaczną rolę w pozyskiwaniu bądź rozszerzaniu inwestycji. W swoich firmach są ambasadorami Polski, zabiegając o lokowanie inwestycji w naszym kraju. To niesamowicie cenne wsparcie w stosunku do działań realizowanych przez administrację” – mówi Jacek Levernes.

Analiza ABSL „Strategic Foresight in the Business Services Sector 2021” pokazuje, że aby tworzyć rozwojowe i dobrze płatne miejsca pracy dzięki inwestycjom, należy w perspektywie długoterminowej zabezpieczyć dostępność pracowników o odpowiednich kompetencjach. Dlatego należy dostosować edukację na różnych poziomach i wprowadzić rozwiązania systemowe, które poszerzą kompetencje pracowników do potrzeb innowacyjnego biznesu. Te działania są niezbędne do wzmocnienia konkurencyjności Polski na arenie międzynarodowej.

Posty w social mediach w 80% pozwalają przewidzieć atrakcyjność inwestycyjną spółek