{"vars":{{"pageTitle":"Polska dogania Europę. PKB na mieszkańca to już 80% unijnej średniej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dane","eurostat","gospodarka","infografika","makroekonomia","najnowsze","najwazniejsze","pkb","pkb-per-capita"],"pagePostAuthor":"Marek Chądzyński","pagePostDate":"27 marca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":698633}} }
300Gospodarka.pl

Polska dogania Europę. PKB na mieszkańca to już 80% unijnej średniej

PKB per capita w Polsce w 2023 roku wynosił 80 proc. unijnej średniej, wynika z danych Eurostatu. Co istotne, PKB na głowę u nas nieznacznie wzrósł. A w dużych gospodarkach, takich jak Niemcy, spadł.

PKB per capita w tym ujęciu policzony jest według standardu siły nabywczej (PPS). To sztuczny statystyczny pieniądz, stworzony przez Eurostat, dzięki któremu porównania danych z poszczególnych krajów są bardziej obiektywne. Bo oczyszcza się je chociażby z wpływu różnić kursowych.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Ostatnia publikacja o produkcie krajowym brutto to dla Polski dobre wieści. Polska gospodarka rozwija się szybciej, niż duże gospodarki Unii Europejskiej, dlatego doganiamy Zachód. W 2023 roku PKB per capita według PPS wynosiło 80 proc. średniej unijnej. To więcej niż w 2022 roku. A tak wyglądało to w ostatnich latach:

Eurostat zwraca uwagę, że w 2023 r. pomiędzy krajami UE były bardzo duże różnice w PKB na mieszkańca, wyrażonym w standardzie siły nabywczej. Pokazuje to nasza grafika poniżej, która obrazuje, jak Polska goniła (i goni) bogaty Zachód w ostatnich latach. Najwyższy poziom odnotowały Luksemburg i Irlandia (odpowiednio 340 proc. i 212 proc. średniej UE), znacznie wyprzedzające Holandię (130 proc. średniej), Danię (128 proc.) i Austrię (123 proc.).

Na drugim biegunie są Bułgaria, z wynikiem 64 proc. średniej UE, a za nią plasowały się Grecja (67 proc.) i Łotwa (71 proc.).

Jak Polska goniła Niemcy

W czołówce tego zestawienia niemal we wszystkich największych gospodarkach Unii w 2023 roku zanotowano spadek. Np. w przypadku Luksemburga PKB per capita spadł z 256 proc. do 240 proc. średniej UE. Spadki zanotowała też Irlandia.

Nas jednak najbardziej interesuje to, co się działo z Niemcami i Francją. To dwie duże gospodarki, do których lubią porównywać tempo polskiego rozwoju ekonomiści i politycy. Wątek tempa doganiania Niemiec często przewija się chociażby w wypowiedziach prezesa NBP Adama Glapińskiego. Dla szefa NBP różnice w tzw. poziomie rozwoju to główny argument, by nie przyjmować w Polsce euro.

Jak więc to wygląda? Wyścig Polski, Niemiec i Francji pokazujemy na poniższej grafice.

Z pewnością stagnacja gospodarcza w Niemczech – i szerzej w strefie euro – pomagają Polsce doganiać główne gospodarki UE. Ale jednak nadal ‚poziom zamożności” w Polsce jest wyraźnie poniżej unijnej średniej.

Polecamy: