{"vars":{{"pageTitle":"Polska drugim największym producentem ziemniaków w UE","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","wykres-dnia"],"pageAttributes":["belgia","branza-spozywcza","eurostat","francja","holandia","niemcy","polska","rynek-spozywczy","unia-europejska","uprawa","ziemniaki"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"17 sierpnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":176030}} }
300Gospodarka.pl

Polska drugim największym producentem ziemniaków w UE

Polska jest na drugim miejscu w rankingu państw unijnych, które produkują najwięcej ziemniaków – wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Eurostat, europejski urząd statystyczny.

Łącznie w ubiegłym roku wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej wyprodukowały 55,3 mln ton ziemniaków. Pięciu największych producentów odpowiada za prawie 75 proc. z tej liczby.

Na pierwszym miejscu wśród największych producentów ziemniaków znalazły się Niemcy, których udział w unijnym rynku ziemniaków wyniósł 21,2 proc.

Drugie miejsce zajmuje Polska, która wyprodukowała 16,4 proc. wszystkich ziemniaków w Unii Europejskiej.

Po piętach depczą nam Francuzi z 15,7 proc. udziału. W czołówce znajdują się też Holandia (12,7 proc.) oraz Belgia (7,2 proc). Za nimi plasują się Dania, Rumunia i Hiszpania.

Oprócz eksportu i handlu surowymi ziemniakami do celów spożywczych i jako sadzonki, warzywa te przetwarza się na wiele sposobów.

Rynek spreparowanych ziemniaków w 2019 r. był wart 9,1 mld euro, co odpowiada 1,6 proc. wartości całego europejskiego przemysłu spożywczego.

Cztery główne rodzaje produktów, w które są zamieniane ziemniaki, to: mrożone ziemniaki (pod tą nazwą kryją się głównie frytki), przetworzone lub zakonserwowane (czyli przede wszystkim chipsy), suszone ziemniaki i skrobia ziemniaczana.

Wartość wyprodukowanych w UE frytek wyniosła 3,8 mld, a chipsów – 3,6 mld euro.

Skrobia ziemniaczana kosztowała 0,7 mld euro, czyli trochę więcej niż produkty z suszonych ziemniaków, których wartość wyliczono na 0,6 mld euro.

Polskie piwo ma się świetnie za granicą – eksportujemy go cztery razy więcej, niż kupujemy