{"vars":{{"pageTitle":"Gospodarka mocno przyspiesza. Zaskakująco dobre dane o wzroście PKB","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["main","makroekonomia","najnowsze","pkb","produkt-krajowy-brutto","wzrost-gospodarczy"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"14 sierpnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":721766}} }
300Gospodarka.pl

Gospodarka mocno przyspiesza. Zaskakująco dobre dane o wzroście PKB

Polska gospodarka przyspiesza. W II kwartale PKB wzrósł o 3,2 proc. To więcej, niż w pierwszych trzech miesiącach roku.

Wzrost PKB jest nie tylko większy, niż w I kwartale, ale też wysoki w porównaniu do prognoz ekonomistów. Eksperci zakładali, że wzrost gospodarczy wyniesie 2,7-2,8 proc. rok do roku.

Gospodarka przyspiesza. Wzrost PKB w drugim kwartale wyniósł 3,2 proc. – wyraźnie powyżej oczekiwań rynkowych (2,7 proc.) – komentował dane GUS na platformie X minister finansów Andrzej Domański.

Ekonomiści jeszcze przed publikacją danych zwracali uwagę, że dotychczas publikowane informacje o dynamice PKB w innych krajach Europy za II kwartał rozczarowały. Tempo wzrostu okazywało się mniejsze niż zakładano.

Publikacja GUS to dane wstępne i nie ujawniają struktury wzrostu gospodarczego. Eksperci spekulują, że to nadal konsumpcja napędza PKB. Tak było w I kwartale, kiedy to za wzrostem gospodarczym stały przede wszystkim konsumpcja i eksport. Obie te kategorie dorzucały się do wzrostu gospodarczego w odróżnieniu na przykład od inwestycje. Te spadły o 1,2 proc. rdr, co doprowadziło do tego, że odjęły od dynamiki PKB 0,2 pkt procentowego.

Inwestycje prawdopodobnie wskażą na niewielki spadek w ujęciu rocznym, co wynika z przerwy między perspektywami UE oraz powolnego uruchamiania inwestycji w ramach KPO jeszcze przed publikacją – pisali w swoim raporcie eksperci Banku PKO BP.

Według ekonomistów Santander Bank Polska siła krajowej konsumpcji jest na tyle duża, że zniweluje negatywne skutki dekoniunktury na dużych, ważnych dla polskiego eksportu rynkach, jak Niemcy. I podkreślają, że dane o PKB mogą być jednym z czynników, która Rada Polityki Pieniężnej będzie brała pod uwagę przy decyzjach w sprawie stóp procentowych.

Szczegółową strukturę wzrostu PKB poznamy pod koniec sierpnia.

oprac. mach

Polecamy także: