{"vars":{{"pageTitle":"Polska jest na 28. miejscu w Europie pod względem dochodu na mieszkańca. To niewiele ponad połowa średniej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["badanie","bogactwo","dochody","europa","main","polska","sila-nabywcza"],"pagePostAuthor":"Hubert Bigdowski","pagePostDate":"26 października 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":68673}} }
300Gospodarka.pl

Polska jest na 28. miejscu w Europie pod względem dochodu na mieszkańca. To niewiele ponad połowa średniej

Polska ze średnim dochodem rozporządzalnym na poziomie nieco ponad 7 tys. euro znalazła się na 28 miejscu w Europie – wynika z najnowszego raportu GfK Purchasing Power Europe 2020. Pierwsze miejsce ponownie zajął Liechtenstein, gdzie siła nabywcza na mieszkańca wyniosła prawie 65 tys. euro. 

Wynik Polski jest znacząco niższy od europejskiej średniej – w 2020 roku przeciętna siła nabywcza przypadająca na mieszkańca Europy wynosi bowiem 13 894 euro.

Pierwsze miejsce w zestawieniu 42 krajów europejskich z siłą nabywczą na mieszkańca wynoszącą 64 240 euro ponownie zajął Liechtenstein.

W pierwszej trójce rankingu znalazły się także Szwajcaria i Luksemburg.

Szwajcarzy dysponują 41 998 euro na mieszkańca, czyli ponad trzykrotnie więcej niż wynosi średnia europejska, natomiast Luksemburczycy mają siłę nabywczą na głowę mieszkańca wynoszącą 34 119 euro.

Poniżej zestawienie 10 europejskich krajów o największej sile nabywczej:

Ostatnie miejsce z siłą nabywczą na mieszkańca wynoszącą 1 703 euro zajmuje Ukraina.

Polska z awansem, ale daleko od średniej unijnej

Z badania wynika, że średnia siła nabywcza na mieszkańca w Polsce w 2020 roku wynosi 7 143  euro (7 589 euro w 2019), czyli nieco więcej od połowy średniej europejskiej. Plasuje to Polskę na 28 miejscu w europejskim rankingu, co oznacza awans o jedną pozycję w stosunku do ubiegłego roku.

Nadal zauważalne są duże różnice w rozkładzie siły nabywczej w 380 powiatach – tylko w 17 powiatach siła nabywcza na mieszkańca jest o co najmniej 20 proc. wyższa od średniej krajowej.

Natomiast 106 powiatów jest o co najmniej 20 proc. poniżej średniej krajowej.

Pierwsze miejsce, z siłą nabywczą na mieszkańca wynoszącą 12 120 euro, zajmuje Warszawa.

Na drugim końcu rankingu znajduje się powiat szydłowiecki, w którym siła nabywcza na mieszkańca wynosi zaledwie 4 721 euro.

Poniżej zestawienie 10 polskich powiatów o największej sile nabywczej:

Poniżej graficzna prezentacja indeksu siły nabywczej w Polsce z uwzględnieniem wszystkich powiatów:

Siła nabywcza określona w badaniu jest rozumiana jako zindeksowany dochód rozporządzalny po odjęciu podatków i darowizn, z uwzględnieniem ewentualnych świadczeń państwowych. Badanie wskazuje poziom siły nabywczej na osobę w danym roku.

Więcej o rozwoju polskich regionów pisaliśmy w tych artykułach:

>>> Czy Polska B dogania Polskę A? Dane z ostatnich 27 lat jasno pokazują, że jest wręcz przeciwnie

>>> Podział na rozwinięty Zachód i zacofany Wschód w Polsce traci sens – teraz Polska A leży w pasie centralnym

>>> Polska 32 najbardziej rozwiniętym państwem. Ale też jednym z najgorszych dla klimatu – mówi think tank PIE

Czytaj także:

Pandemia nie zmieniła nawyków. Ponad połowa Polaków wydaje tyle samo, co przed jej wybuchem