{"vars":{{"pageTitle":"Polska kończy prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej. Kwestie podatkowe pozostaną kluczową tematyką kolejnych spotkań","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["cyfryzacja","czechy","grupa-wyszechradzka","konferencje","ministerstwo-finansow","podatki","podatki-w-unii-europejskiej","polska","prezydencja","slowacja","wegry"],"pagePostAuthor":"Hubert Bigdowski","pagePostDate":"22 czerwca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":151819}} }
300Gospodarka.pl

Polska kończy prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej. Kwestie podatkowe pozostaną kluczową tematyką kolejnych spotkań

W Warszawie odbyło się spotkanie ministrów finansów państw Grupy Wyszehradzkiej. Był to ostatni tego rodzaju meeting w ramach polskiej prezydencji. Od 1 lipca 2021 roku przejmą ją Węgry. Przedstawiciele państw V4 zapewnili, że współpraca podatkowa i odbudowa gospodarek po pandemii wciąż będą kluczowe na agendzie Grupy.

W spotkaniu uczestniczyli minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Polski Tadeusz Kościński, wicepremier i minister finansów Czech Alena Schillerová, wicepremier i minister finansów Węgier Mihály Varga oraz wiceminister finansów Słowacji Marcel Klimek.

„Polska przyjęła przywództwo w Grupie Wyszehradzkiej w bardzo trudnym czasie pandemii i recesji. Temat zwalczania jej skutków jest w tej chwili najmocniej dyskutowanym w ramach Grupy. Dużo czasu poświęciliśmy także na dyskusje o planach odbudowy gospodarek. Także solidarność podatkowa jest istotna – zwłaszcza podatki cyfrowe i kwestia globalnego minimalnego podatku CIT od korporacji. Te tematy są teraz dyskutowane na agendzie unijnej i to nas cieszy, bo o to zabiegaliśmy” – powiedział na konferencji minister finansów Tadeusz Kościński.

Wśród tematów rozmów znalazły się kwestie odbudowy gospodarek po pandemii i międzynarodowa współpraca podatkowa.

Ministrowie dyskutowali o uczciwym opodatkowaniu gospodarki, podlegającej procesowi cyfryzacji. Grupa podkreśla stanowisko, że międzynarodowe porozumienie jest najbardziej adekwatnym narzędziem do osiągnięcia pożądanych rezultatów w proporcjonalnym opodatkowaniu cyfrowych gigantów.

Dodali, że niezwykle istotnym elementem niwelowania nieuczciwej konkurencji jest współpraca, dotycząca wymiany międzynarodowej informacji podatkowej, co pozwoli stworzyć solidarność podatkową.