{"vars":{{"pageTitle":"Polska ma najniższe bezrobocie w UE? Tak, ale nie wśród młodych. Kilka państwa nas wyprzedza","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bezrobocie","eurostat","hiszpania","komisja-europejska","ksztalcenie-zawodowe","main","mlodzi-ludzie","mlodziez","najnowsze","niemcy","polska","praca","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"15 czerwca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":584287}} }
300Gospodarka.pl

Polska ma najniższe bezrobocie w UE? Tak, ale nie wśród młodych. Kilka państwa nas wyprzedza

Polska znalazła się w pierwszej dziesiątce unijnych państw z najniższym bezrobociem wśród młodzieży – wynika z danych Eurostatu. Najlepszy rezultat osiągnęły Niemcy, najgorzej wypadła Hiszpania.

Komisja Europejska podała, powołując się na Eurostat, najnowsze dane dotyczące bezrobocia wśród młodych osób w UE.

Ponad 28 proc. młodych Hiszpanów nie pracuje

W maju średnio w Unii Europejskiej wyniosło ono 13,8 proc. Najwyższe było w Hiszpanii, gdzie bez pracy pozostawało 28,4 proc. młodych ludzi.

Co sprawia, że Hiszpania ma największy problem z zapewnieniem pracy młodym osobom? To jeden z krajów najbardziej dotkniętych kryzysem gospodarczym w ostatnich latach. Wiele przedsiębiorstw zbankrutowało lub zmniejszyło swoją działalność, co doprowadziło do wzrostu bezrobocia, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Do tego Hiszpania ma wysoko rozwinięty sektor turystyczny, a to oznacza sezonowe zatrudnienie.

Na bezrobociu tylko 6,1 proc. młodych Niemców

Z kolei najniższe bezrobocie wśród młodych w UE jest w Niemczech, gdzie problem ze znalezieniem zatrudnienia ma tylko 6,1 proc. osób.

Z czego wynika natomiast najlepszy wynik Niemiec? W tym kraju system kształcenia zawodowego opiera się na tzw. dualnym systemie, który łączy naukę w szkole zawodowej z praktycznym szkoleniem w zakładach pracy. Dzięki temu młodzi ludzie mogą zdobywać doświadczenie i dostosować się do wymagań rynku pracy, a to oznacza większą szansę na zatrudnienie.

Trzeba też pamiętać o tym, że Niemcy są jednym z największych gospodarczych mocarstw w Europie. Stabilna gospodarka, wysoki poziom inwestycji i liczne możliwości zatrudnienia sprzyjają niskiemu poziomowi bezrobocia wśród młodzieży.

Z jak dużym bezrobociem wśród młodzieży muszą radzić sobie unijne kraje, pokazuje poniższa grafika.

A jak sytuacja wygląda w Polsce?

W Polsce bezrobocie dotyka 10,3 proc. młodych osób, co w porównaniu z innymi unijnymi krajami, stawia nas na 8. miejscu w zestawieniu krajów UE pod względem najniższego bezrobocia wśród młodzieży.

Podobny do polskiego poziom bezrobocia w tej grupie wiekowej znajdziemy w Danii (10,7 proc.) oraz w Austrii (10,6 proc.).

Pod tym względem, poza Niemcami, wyprzedzają nas Słowenia (6,6 proc.), Holandia (7,9 proc.), Czechy (7,9 proc.), Irlandia (7,9 proc.), Malta (8,8 proc.) oraz Bułgaria (9,2 proc).


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Dla porównania: w kwietniu 2023 roku w Unii Europejskiej pracy nie miało 2,6 mln młodych osób (poniżej 25. roku życia), czyli 13,8 proc. Sytuacja zatem ani nie poprawiła się, ani nie pogorszyła. Natomiast w zestawieniu z marcem tego roku w UE bezrobocie młodzieży zmniejszyło się o 28 tys. osób.

Z kolei w ubiegłym roku w Unii Europejskiej bezrobotnych było 4,4 mln młodych ludzi (15-29 lat), czyli 6,3 proc. całej populacji w tym wieku. W 2022 r. w Polsce bez pracy pozostawało 3,5 proc. młodych osób.

Polecamy również: