{"vars":{{"pageTitle":"Polska ma problem z zatrudnianiem osób 50+. Wynik poniżej średniej unijnej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["branza-informacyjna","it","kraje-oecd","najnowsze","nauczyciele","osoby-50","pielegniarki","unia-europejska","zatrudnienie"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"13 czerwca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":714300}} }
300Gospodarka.pl

Polska ma problem z zatrudnianiem osób 50+. Wynik poniżej średniej unijnej

Po 45 roku życia gwałtownie spada zatrudnienie w krajach OECD osób po 50. roku życia. Polska na tle innych krajów UE wypada źle. Dyskryminacja pracowników ze względu na wiek pogłębia lukę kadrową związaną ze starzejącym się społeczeństwem.

Alarmujące dane dot. zatrudnienia osób 50+, przedstawił Polski Instytut Ekonomiczny w swoim najnowszym Tygodniku Gospodarczym.

Średni wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 55-64 lata w Polsce w 2022 roku wyniósł 57 proc. To jest mniej niż średnia unijna wynosząca 62 proc. Najwyższy odsetek zatrudnienia osób w tym przedziale wiekowym osiągnęła Szwecja (77 proc.) a najniższy Rumunia (47 proc.).

Według badania eksperymentalnego przeprowadzonego przez Polski Instytut Ekonomiczny z 2022 roku zaobserwowano wysoki poziom dyskryminacji ze względu na wiek w Polsce. Z nadesłanych 10 dokumentów aplikacyjnych osób 50+ aż na 9 z nich nie otrzymano żadnej odpowiedzi.

Jak to wygląda w poszczególnych branżach

Najniższy odsetek pracujących powyżej 50. roku życia jest widoczny w informacji i IT. W 2023 roku ten wskaźnik wyniósł raptem 10 proc. W tej branży dominują osoby w przedziale wiekowym 25-39 lat, które stanowią aż 59 proc. wszystkich zatrudnionych w tych sektorach.


Czytaj także: Zarabianie przez kombinowanie, czyli jak przymykamy oczy na nieuczciwość. Nowy raport


Największy odsetek osób 50+ pracuje w nieruchomościach (43 proc.), w administracji i działalności pokrewnej (41. proc.). 40 proc. zatrudnionych po 50 roku życia jest czynnych zawodowo w sektorze opieki medycznej i w rolnictwie. Blisko 40 proc. tej grupy zawodowej znajduje się w branży wodno-kanalizacyjnej, energetyce oraz edukacji.

Starzejące się społeczeństwo

Problemy demograficzne w Polsce powodują, że pracownicy na rynku pracy są coraz starsi. Według analizy PIE na podstawie danych BAEL wynika, że średni wiek we wszystkich branżach wyniósł w 2023 roku 42 lata. To jest wzrost o 2 lata w porównaniu z 2008 rokiem.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Najstarsza grupa zawodowa znajduję się w branży nieruchomości, której średni wiek wynosi 48 lat. W sektorze informacji i IT pracują najmłodsi spośród wszystkich sektorów, których średni wiek wyniósł 37 lat.

Eksperci polskiego thinku tanku ekonomicznego alarmują, że aktywizacja osób 50 + jest niezbędna żeby odpowiedzieć na palące problemy związane postępującą demografią oraz wypełnieniem luki kadrowej. Wyniki Barometru zawodów z 2024 roku jasno wskazują, że deficyt pracowników dotknie aż 29 zawodów, z czego najbardziej zagrożone są zawody medyczne i nauczyciele.

Polecamy: