{"vars":{{"pageTitle":"Polska ma zyskać dzięki sztucznej inteligencji. AI zapewni powinna poprawić produktywność","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ai","ey-polska","kompetencje-cyfrowe","kpo","najnowsze","siec-5g","sztuczna-inteligencja","technologia","transformacja-cyfrowa"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"27 maja 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":711510}} }
300Gospodarka.pl

Polska ma zyskać dzięki sztucznej inteligencji. AI zapewni powinna poprawić produktywność

Polska znalazła się na 7. miejscu wśród gospodarek o najwyższej rocznej zdolności produkcyjnej wytworzonej dzięki wsparciu AI, wynika z raportu EY i Liberty Global. Według analizy, sztuczna inteligencja pozwoli osiągnąć w Polsce wartość produkcyjną odpowiadającą pracy 4,9 mln osób.

Według raportu „Wired for AI”, nad Wisłą niemal co drugie miejsce pracy (49 proc.) zyska na wdrożeniu sztucznej inteligencji. Jednak tylko 32 proc. z nich odniesie naprawdę odczuwalne korzyści. Jest to związane z odsetkiem stanowisk w naszym kraju, które mają do dyspozycji zaawansowane rozwiązania cyfrowe. Największe zyski są spodziewane w Luksemburgu, Wielkiej Brytanii i Islandii.

Z krajów naszego regionu lepiej od Polski wypadają Łotwa, Litwa i Estonia.

Z analiz EY i Liberty Global wynika, że wdrożenie AI w przedsiębiorstwach w Polsce można przyrównać do pracy 4,9 mln osób, co przełoży się na 90 mld dolarów dodatkowej wartości produkcyjnej rocznie.

Wyzwania dla Polski

Jednak o tym, jak duża transformacja czeka nas w najbliższych latach, zadecyduje kilka czynników. Według EY Polska kluczowa będzie otwartość firm na korzyści płynące ze sztucznej inteligencji, a także gotowość pracowników do podnoszenia swoich kompetencji cyfrowych. Co jeszcze będzie się liczyło?


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


– Dodatkowo niemałe znaczenie ma obecność w poszczególnych państwach wydajnej infrastruktury. Jednym z fundamentalnych zagadnień dla rozwoju AI pozostaje rozbudowa globalnej sieci 5G, która ma ogromny potencjał na przyspieszenie rozwoju światowej gospodarki. Dla Polski nie bez znaczenia jest odblokowanie unijnych środków z KPO i funduszu spójności – część z niemal 600 mld zł zostanie przeznaczona na finansowanie transformacji cyfrowej. Biznes powinien skupić się teraz na namierzeniu obszarów, w których nowa technologia najszybciej pomoże wygenerować korzyści finansowe i organizacyjne – wskazał Radosław Frańczak z EY Polska.

To też może Cię zainteresować: