W polskim przemyśle motoryzacyjnym zatrudnionych jest w sumie 213 708 osób. To daje nam pod tym względem trzecie miejsce w Europie, wynika z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów.
Polska w zestawieniu znalazła się jedynie za największymi potęgami motoryzacyjnymi – Niemcami i Francją – a przed Wielką Brytanią, Włochami i Hiszpanią.
Zdecydowanie najwięcej osób w Europie zatrudnia niemiecki sektor motoryzacyjny – w sumie aż 882 046 osób. Na drugim miejscu w zestawieniu uplasowała się Francja, gdzie w branży motoryzacyjnej pracuje 229 422 osób.
Na trzeciej pozycji, niedaleko za Francją, z której pochodzą takie marki jak Peugeot, Citroen i Renault, znaleźć można Polskę. W naszym kraju w tej branży zatrudnienie znajduje 213 708 osób.
Czwarte miejsce na kontynencie przypadło Rumunii (190 848 osób), a piąte – Czechom (181 415).
Wysokie pozycje krajów Europy Środkowo-Wschodniej wynikają głównie z tego, że to tutaj przenoszona jest produkcja pojazdów marek zachodnioeuropejskich.
Warto przy tym pamiętać, że zarówno z Rumunii jak i z Czech pochodzą dobrze prosperujące marki, masowo eksportujące swoje pojazdy za granicę (odpowiednio: Dacia i Škoda).
Polska nie dysponuje obecnie własną marką produkującą masowo samochody osobowe, ale jest liczącym się eksporterem autobusów – m. in. za sprawą marki Solaris – przejętej co prawda w 2019 roku przez hiszpański CAF, ale posiadającej obydwa swoje zakłady produkcyjne wciąż w Polsce.
Dopiero na szóstej pozycji w Europie sklasyfikowane są znane z silnego przemysłu motoryzacyjnego Włochy. W krajowej branży pracę znajdują tam 176 303 osoby. Nieco mniejsza jest natomiast skala zatrudnienia w motoryzacji brytyjskiej – 166 228.