{"vars":{{"pageTitle":"Polska może mieć nawet 100% długu w relacji do PKB i nie będzie to problemem - uważa były główny ekonomista MFW","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dlug-publiczny","miedzynarodowy-fundusz-walutowy","olivier-blanchard","pkb","polski-instytut-ekonomiczny","zadluzenie"],"pagePostAuthor":"Hubert Bigdowski","pagePostDate":"4 listopada 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":69680}} }
300Gospodarka.pl

Polska może mieć nawet 100% długu w relacji do PKB i nie będzie to problemem – uważa były główny ekonomista MFW

„Polska może mieć nawet 80 czy 100 proc. zadłużenia w relacji do PKB i nie będzie to stwarzać problemów w świetle stabilności finansów państwa” – uważa Olivier Blanchard, jeden z najczęściej cytowanych makroekonomistów na świecie, pełniący w latach 2008-2015 funkcję głównego ekonomisty Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Blanchard został zapytany o kwestię zapisu w Konstytucji Rzeczpospolitej w rozmowie z Piotrem Arakiem, dyrektorem Polskiego Instytutu Ekonomicznego. PIE to publiczny think tank podlegający premierowi.

„Nierozsądnym było wpisać w konstytucję limit zadłużenia w ogóle. Konstytucja powinna się skupiać na ogólnych ideach i założeniach a nie na konkretnych liczbach” – stwierdził Blanchard.

W jego opinii zapis w Konstytucji (art. 216 ust. 5) określający maksymalną wielkość relacji długu publicznego do PKB jako 3/5 jego rocznej wartości może okazać się problematyczny w wychodzeniu z „koronakryzysu”.

„Jeżeli przez ten zapis nie będzie możliwe udzielenie pomocy pracownikom i pracodawcom – bo nie będzie możliwe zwiększenie finansowania za pomocą długu – to spowoduje to katastrofalne skutki gospodarcze” – powiedział Blanchard.

„Zmiana konstytucji nie jest łatwym przedsięwzięciem, ale myślę że w tym konkretnym punkcie wartym rozważenia” – podsumował ekonomista.

Pełna treść artykułu 216 Konstytucji RP dotyczącego środków finansowych na cele publiczne:

1. Środki finansowe na cele publiczne są gromadzone i wydatkowane w sposób określony w ustawie.

2. Nabywanie, zbywanie i obciążanie nieruchomości, udziałów lub akcji oraz emisja papierów wartościowych przez Skarb Państwa, Narodowy Bank Polski lub inne państwowe osoby prawne następuje na zasadach i w trybie określonych w ustawie.

3. Ustanowienie monopolu następuje w drodze ustawy.

4. Zaciąganie pożyczek oraz udzielanie gwarancji i poręczeń finansowych przez państwo następuje na zasadach i w trybie określonych w ustawie.

5. Nie wolno zaciągać pożyczek lub udzielać gwarancji i poręczeń finansowych, w następstwie których państwowy dług publiczny przekroczy 3/5 wartości rocznego produktu krajowego brutto. Sposób obliczania wartości rocznego produktu krajowego brutto oraz państwowego długu publicznego określa ustawa.

Pełny zapis rozmowy Piotra Araka z Olivierem Blanchardem jest dostępny tutaj po angielsku:

 

Pojutrze: "Kryzys to nie czas na oszczędzanie" – mówi Olivier Blanchard, były główny ekonomista MFW by Polski Instytut Ekonomiczny