Polska może po raz pierwszy doświadczyć ponad 100 tys. cyberataków w 2024 roku, w porównaniu do 80 tys. ataków rok wcześniej, co oznaczałoby kolejny, dynamiczny wzrost. W 2023 roku liczba cyberataków wzrosła aż o 100 proc. względem 2022 roku, podała firma Check Point Software, specjalizująca się w rozwiązaniach cyberbezpieczeństwa.
Najbardziej narażone na cyberataki są sektor rządowy, wojskowy oraz infrastruktura krytyczna. Polska, obok Ukrainy, stała się jednym z głównych celów hakerskich grup operujących na całym świecie. „Cyberprzestępcy coraz częściej wykorzystują cyberprzestrzeń jako kolejne pole bitwy”, podano w komunikacie Check Point Software.
Sektor rządowy i infrastruktura krytyczna najbardziej zagrożone
Według najnowszych danych analityków, polskie organizacje odpierają obecnie około 2 tys. ataków tygodniowo, z czego aż 1 930 ataków dotyczy sektora rządowego i wojskowego.
– To kluczowe przedsiębiorstwa, stanowiące podstawowe filary organizacji każdego państwa. Stąd tak duże zainteresowanie właśnie tymi sektorami – podkreśla Wojciech Głażewski, dyrektor Check Point Software w Polsce.
Specjaliści apelują o wzmożoną ostrożność i korzystanie z najnowszych narzędzi zabezpieczających przed cyberzagrożeniami.
– Dlatego należy zachować szczególną ostrożność i korzystać z najlepszych rozwiązań bezpieczeństwa i zabezpieczeń prewencyjnych. W przeciwnym razie podobnych ataków będzie coraz więcej – ostrzega Wojciech Głażewski.