{"vars":{{"pageTitle":"Polska rajem dla pracowników z zagranicy. Wydaliśmy najwięcej pozwoleń na pobyt ze wszystkich państw UE","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dane","eurostat","imigranci","main","migranci","polityka-migracyjna","praca","pracownicy-z-ukrainy"],"pagePostAuthor":"Daniel Rząsa","pagePostDate":"11 października 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"11","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":201955}} }
300Gospodarka.pl

Polska rajem dla pracowników z zagranicy. Wydaliśmy najwięcej pozwoleń na pobyt ze wszystkich państw UE

Polska jest od kilku lat krajem, który wydaje najwięcej pozwoleń na pobyt dla obywateli krajów trzecich. Zeszły rok nie był wyjątkiem – wynika z najnowszych danych Eurostatu.

Europejskie biuro statystyczne opublikowało dane, z których wynika, że w 2020 roku Polska wydała niewiele ponad 598 tys. pierwszych pozwoleń na pobyt.

Według definicji Eurostatu, pozwolenie na pobyt oznacza każde zezwolenie ważne przez co najmniej trzy miesiące, wydane przez organy państwa członkowskiego, umożliwiające obywatelowi państwa trzeciego (osoby niebędącej obywatelem UE, EOG czy Szwajcarii) legalny pobyt na jego terytorium.

Pierwsze zezwolenie z kolei oznacza zezwolenie wydane danej osobie po raz pierwszy. Zezwolenie na pobyt uznaje się za pierwsze zezwolenie również wtedy, gdy przerwa między wygaśnięciem starego zezwolenia a początkiem okresu ważności nowego zezwolenia wydanego z tego samego powodu wynosi co najmniej 6 miesięcy.

Polska niezmiennie od 2013 roku – czyli 8 lat – jest liderem w liczbie wydawanych pozwoleń na pobyt w Unii Europejskiej.

Zdecydowana większość tych pozwoleń to pozwolenia na pobyt związany z pracą: na przykład w 2020 roku ponad 502 tys. zezwoleń wydanych przez nasz kraj (z ogólnej liczby 598 tys.) była zezwoleniami na pracę.

 

W całym 2020 roku państwa UE wydały 2,2 mln pierwszych pozwoleń na pobyt obywatelom krajów trzecich. Liczba ta spadła o 24 proc. w stosunku do 2019 roku i jest to pierwszy taki spadek od 2013 roku, głównie z powodu pandemii Covid-19.

Niezmiennie najwięcej pozwoleń zostało wydanych w związku z pracą – około 40 proc. Z powodów rodzinnych wydano 28 proc. zezwoleń na pobyt, a z powodów edukacyjnych – 11 proc.

Z prawie 600 tys. pozwoleń Polska odpowiadała w 2020 roku za prawie 1/4 wszystkich zezwoleń. Drugie były Niemcy, trzecia – Hiszpania.

Z danych Eurostatu wynika, że największą grupą obcokrajowców otrzymujących po raz pierwszy zezwolenia na pobyt w krajach UE byli Ukraińcy – w 2020 roku otrzymali 601,2 tys. zezwoleń, z czego Polska wydała prawie 489 tys., czyli 81 proc.

Drugą grupą po Ukraińcach byli obywatele Maroka z 123 tys. pozwoleń (z czego ponad połowa została wydana z Hiszpanii), a trzecią obywatele Indii (prawie 80 tys. zezwoleń, z czego 14 proc. wydali Niemcy).

86 proc. wszystkich zezwoleń na pobyt dla Ukraińców były zezwoleniami związanymi z pracą. Większość zezwoleń dla Marokańczyków (53 proc.) były związane z rodziną, a 36 proc. zezwoleń dla Chińczyków było związane z edukacją.

Polecamy także: