{"vars":{{"pageTitle":"Polska regionalnym centrum zielonych finansów? Nowy projekt ministerstwa","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["inwestycje","ministerstwo-finansow","transformacja-energetyczna","unia-europejska","zielone-finanse","zrownowazone-finanse"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"26 lipca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":332508}} }
300Gospodarka.pl

Polska regionalnym centrum zielonych finansów? Nowy projekt ministerstwa

Chcemy, by Polska stała się regionalnym centrum zielonych finansów w naszej części Europy –mówi minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Jej resort rozpoczyna prace nad mapą drogową dla rozwoju zrównoważonych finansów w Polsce. 

Ministerstwo Finansów (MF) rozpoczyna prace nad mapą drogową dla rozwoju zrównoważonych finansów w Polsce, w tym instrumentów rynku kapitałowego w kontekście transformacji energetycznej i dążenia do neutralności klimatycznej, poinformował resort.

– Rozwój zrównoważonych finansów w Polsce jest kluczowy zarówno dla wykonania naszych celów klimatycznych, jak i tworzenia w naszym kraju nowych, atrakcyjnych miejsc pracy. To także ogromna szansa dla rozwoju polskiego rynku kapitałowego. Chcemy, by Polska stała się regionalnym centrum zielonych finansów w naszej części Europy – powiedziała o projekcie minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

W ocenie MF, zaangażowanie inwestorów prywatnych w finansowanie zrównoważonego rozwoju jest warunkiem koniecznym dla powodzenia sprawiedliwej transformacji polskiej gospodarki, a trend w kierunku bardziej zrównoważonego sektora finansowego otwiera nowe możliwości rozwojowe dla polskiego rynku kapitałowego.

Na kanwie zrównoważonych finansów powstają nowe usługi i instrumenty finansowe, takie jak zielone obligacje czy analityka danych ESG.

Na czym ma polegać projekt MF?

Projekt ma pomóc zidentyfikować mocne strony polskiego rynku kapitałowego i jego potencjalne słabości w kontekście finansowania transformacji klimatycznej. Celem jest sformułowanie katalogu działań i rekomendacji dla uczestników rynku oraz administracji publicznej, służących rozwojowi zrównoważonych produktów i usług finansowych w naszym kraju.

Działania te wpisują się w przyjętą w ubiegłym roku przez Komisję Europejską tzw. Odnowioną Strategię Zrównoważonych Finansów oraz Europejski Plan Działania dla Finansowania Zrównoważonego Wzrostu z 2018 roku.

Zrównoważone finanse (sustainable finance) to jeden z najbardziej dynamicznych trendów na rynkach finansowych w ostatnich latach. Szacuje się, że wartość aktywów o zrównoważonym profilu w skali globalnej będzie do końca 2025 roku stanowić jedną trzecią wszystkich globalnych aktywów finansowych. Na kanwie tego trendu formują się globalne i regionalne centra zrównoważonych finansów, które opracowały już swoje strategie i mapy drogowe. Jednym z nich jest Wielka Brytania. Podobne plany przyjęły także Niemcy, a Litwa i Węgry właśnie je opracowują.

Wakacje kredytowe ruszają za kilka dni. „Skorzysta wielu kredytobiorców”