Tablicę informującą o rozpoczęciu budowy Polskiego Pawilonu na Expo 2020 odsłoniła w Dubaju Grażyna Ciurzyńska, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH), oraz Tomasz Kobierski, wiceprezes zarządu Grupy MTP wraz z przedstawicielami firmy FM Aldentro.
Pawilon Polski będzie główną areną prezentacji o Polsce podczas Wystawy Światowej EXPO 2020 w Dubaju. Za jego budowę odpowiada konsorcjum polskich firm – Grupa MTP, organizator imprez wystawienniczych w Polsce i regionie, oraz FM Aldentro, który specjalizuje się w organizacji eventów.
„Na działce, na której ma powstać pawilon, trwają jeszcze pomiary geologiczne” – powiedział Tomasz Kobierski. „W tym tygodniu rozpocznie się montaż zaplecza budowy, a po nim już prace ziemne” – dodał.
„Kolejnymi etapami realizacji będą montaż stalowej konstrukcji, ścian zewnętrznych oraz drewnianej elewacji” – dodał Filip Majchrowski, Prezes FM Aldentro.
EXPO 2020 w Dubaju rozpocznie się 20 października 2020 i potrwa do 10 kwietnia 2021.
PAIH chce zaprezentować Polskę jako „silny ośrodek współpracy, który poprzez rozwój nauki oferuje światu zrównoważone, przyjazne środowisku, inspirowane naturą technologie”.
Hasło Polskiego Pawilonu brzmi: „Creativity inspired by nature”.
Konkurs na opracowanie projektu koncepcyjnego Pawilonu Polski oraz ekspozycji wewnętrznej na Wystawę Światową EXPO 2020 w Dubaju wygrała warszawska pracownia WXCA. Architektura Pawilonu ma odnosić się w zamierzenia do hasła mobilności.
„Architektura Polskiego Pawilonu na światową wystawę Expo w Dubaju tworzy otwartą, rozrastającą się ku górze, modułową konstrukcję, która zaprasza odwiedzających do odpoczynku w cieniu rozłożystego zadaszenia, skosztowania polskiego chleba w otwartej, witającej gości piekarni, czy wreszcie kontemplacji zintegrowanej z budynkiem wystawy – unoszącej się ponad głowami gości instalacji/rzeźby kinetycznej wyobrażającej stado ptaków w locie.
Budynek poprzez swą rzeźbiarską, rozrastającą się formę tworzy przestrzeń dla wystawy, pozwala jej „wyjść z budynku”, zaistnieć w przestrzeni publicznej Expo, zaprosić przechodniów do współuczestniczenia w doświadczeniu lotu wśród ptaków poprzez malowniczy naturalno-kulturowo-naukowy krajobraz Polski” – piszą o projekcie architekci budynku.
>>> Czytaj też: Co to jest flat white economy i jak stał się najważniejszym sektorem brytyjskiej gospodarki