{"vars":{{"pageTitle":"Polska unijną ostoją optymizmu? Mamy pozytywny stosunek do UE i wierzymy, że naszym dzieciom będzie jeszcze lepiej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["finanse-osobiste","imigracja","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Martyna Trykozko","pagePostDate":"20 marca 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":4747}} }
300Gospodarka.pl

Polska unijną ostoją optymizmu? Mamy pozytywny stosunek do UE i wierzymy, że naszym dzieciom będzie jeszcze lepiej

Aż 72 proc. Polaków ma pozytywny stosunek do UE – wynika z sondażu Pew Research. To najlepszy wynik spośród ankietowanych państw. Mamy też optymistyczne spojrzenie na przyszłość.

W sondażu Pew Research [.pdf] przebadano nastroje w dziesięciu krajach UE – Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Holandii, Francji, Szwecji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Grecji i na Węgrzech.

W tej grupie mamy zdecydowanie najlepszy stosunek do europejskiej wspólnoty. Mniej niż połowa obywateli jest pozytywnie nastawiona do UE w Wielkiej Brytanii (48 proc.) i w Grecji (37 proc.).

Stosunek obywateli do UE i PE. Źródło: Pew Research Center

Stosunek do UE różni się w zależności od grupy demograficznej i przynależności ideologicznej ankietowanych. Osoby młodsze i plasujące się po lewej stronie debaty politycznej mają bardziej pozytywny stosunek do Wspólnoty, podczas gdy negatywny stosunek jest bardziej powszechny wśród zwolenników partii prawicowych i populistycznych.

Ciekawe jest też to, że Polacy najlepiej spośród badanych narodów UE oceniają swoją sytuację finansową i perspektywy na przyszłość.

68 proc. ankietowanych stwierdziło, że w ciągu ostatnich 20 lat ich sytuacja finansowa się poprawiła, a tylko 17 proc. uważa, że się pogorszyła. Podobne przekonanie panuje tylko w Szwecji.

W pozostałych krajach mniej niż połowa badanych uważa, że powodzi im się lepiej, a w większości przypadków osoby, które postrzegają swoją sytuację negatywnie, stanowią większość. We Włoszech jest to aż 72 proc. badanych, a w Grecji – 87 proc.

Jak Europejczycy postrzegają swoją sytuację finansową w porównaniu do 20 lat wcześniej? Źródło: Pew Research Center

Optymizm Polaków jest jednak najbardziej jaskrawy na tle reszty UE jeśli chodzi o widoki na przyszłość. Na pytanie o to, jak pokolenie obecnych dzieci będzie sobie radzić finansowo, kiedy dorośnie, 59 proc. uznało, że lepiej niż ich rodzice, a tylko 25 proc., że gorzej.

Optymizm wyraziło tylko 37 proc. Niemców i po 35 proc. Węgrów, Szwedów i Holendrów, a w Grecji i Francji było to odpowiednio 18 i 15 proc. We wszystkich badanych krajach poza Polską i Węgrami odsetek pesymistów wyniósł powyżej 50 proc.

Polacy mieli też relatywnie umiarkowany stosunek do liczby imigrantów w UE – tylko 49 proc. uważa, że powinno ich być mniej.

Nieco bardziej antyimigrancka okazuje się Szwecja i Niemcy (52 i 58 proc.), a najgorszy stosunek do imigrantów mają Grecja, Węgry i Włochy (82, 72 i 71 proc.).