{"vars":{{"pageTitle":"Polska z brązowym medalem w igrzyskach smogu. Europa oddycha brudnym powietrzem","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300klimat","emisje","europa","europa-wschodnia","klimat","main","najnowsze","zanieczyszczenie-powietrza"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"22 września 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":608208}} }
300Gospodarka.pl

Polska z brązowym medalem w igrzyskach smogu. Europa oddycha brudnym powietrzem

Europejczycy oddychają trucizną, a kontynent stoi w obliczu alarmującego kryzysu zanieczyszczenia powietrza. Polska znajduje się na niechlubnym podium państw z najbardziej trującym powietrzem w Europie.

Europa mierzy się z kryzysem zdrowia publicznego, gdzie prawie wszyscy mieszkańcy kontynentu żyją na obszarach dotkniętych niebezpiecznym poziomem zanieczyszczenia powietrza – wynika z badania przeprowadzonego przez Utrecht University i Swiss Tropical and Public Health Institute.

Wyniki badań pokazują, że 98 proc. populacji Europy żyje w regionach, w których zanieczyszczenie drobnymi cząstkami znacznie przekracza wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Prawie dwie trzecie Europejczyków mieszka na obszarach, gdzie jakość powietrza przekracza wytyczne WHO ponad dwukrotnie.

Analiza koncentruje się na pomiarach PM2,5, zanieczyszczeniu znanym z negatywnego wpływu na zdrowie. Głównymi źródłami PM2.5 są ruch drogowy, przemysł, ogrzewanie domowe i rolnictwo. Zgodnie z wytycznymi WHO średnie roczne stężenie PM2,5 nie powinno przekraczać 5 mikrogramów na metr sześcienny. Badanie wykazało, że tylko 2 proc. populacji Europy żyje na obszarach, które spełniają ten limit. Eksperci szacują, że zanieczyszczenie PM2,5 prowadzi do około 400 tys. zgonów rocznie w Europie.


Czytaj także: Nie tylko brudne powietrze. Polska jest zanieczyszczona sztucznym światłem


Kto ma najgorsze powietrze?

Różnica jakości powietrza między Europą Wschodnią i Zachodnią jest wyraźna, a jedynym krajem Europy Zachodniej, który ma fatalną jakość powietrza są Włochy.

Macedonia Północna wyróżnia się jako kraj najbardziej dotknięty złą jakością powietrza w Europie. Prawie dwie trzecie jej ludności zamieszkuje obszary, w których poziom zanieczyszczenia przekracza wytyczne WHO dla PM2,5 (drobne cząsteczki unoszące się w powietrzu, wytwarzane głównie w wyniku spalania paliw kopalnych) ponad czterokrotnie. Niektóre obszary, w tym stolica Skopje, mają poziomy zanieczyszczenia powietrza prawie sześciokrotnie wyższe niż zalecenia WHO – wynika z analizy opublikowanej przez The Guardian.

Na drugim miejscu znalazła się Serbia. Trzecia w kolejności pod względem zanieczyszczenia powietrza jest Polska.

Siedem krajów Europy Wschodniej, w tym Serbia, Polska, Rumunia, Albania, Macedonia Północna, Słowacja i Węgry, przekracza dwukrotnie wytyczne WHO dotyczące zanieczyszczenia powietrza.

W Niemczech trzy czwarte populacji żyje z jakością powietrza ponad dwukrotnie przekraczającą wytyczne WHO. Kolejne są Hiszpania i Francja, gdzie odpowiednio 49 proc. i 37 proc. populacji jest narażonych na takie poziomy zanieczyszczeń.
W Wielkiej Brytanii trzy czwarte populacji zamieszkuje obszary, w których narażenie przekracza wytyczne WHO od jednego do dwóch razy, a prawie jedna czwarta doświadcza poziomów ponad dwukrotnie przekraczających limit.

Prawie 30 milionów Europejczyków mieszka na obszarach, gdzie stężenie PM2,5 jest co najmniej czterokrotnie wyższe od wytycznych WHO.

Kraje nordyckie – krainy czystego powietrza

Szwecja i niektóre obszary w północnej Szkocji należą do nielicznych regionów w Europie, w których poziomy PM2,5 pozostają poniżej limitu WHO.

Niskie poziomy zanieczyszczenia są również w Norwegii, Finlandii oraz na Islandii.

Niedawno Parlament Europejski zagłosował za przyjęciem wytycznych WHO dotyczących PM2,5 do 2035 roku. Jeśli zostaną one wdrożone, ustanowi to prawnie wiążące limity rocznych stężeń PM2,5, zmniejszając je z obecnych 25 do 5 mikrogramów na metr sześcienny.

Czytaj także: