{"vars":{{"pageTitle":"Polska zgłasza coraz więcej wynalazków. Pokonaliśmy patentowy impas [WYKRES]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","tylko-w-300gospodarce"],"pageAttributes":["300grafika","epo","europejski-urzad-patentowy","infografika","innowacyjnosc","main","najnowsze","najwazniejsze","pandemia","patenty","polskie-wynalazki","wynalazki"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"20 marca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":694545}} }
300Gospodarka.pl

Polska zgłasza coraz więcej wynalazków. Pokonaliśmy patentowy impas [WYKRES]

Polska zgłasza coraz więcej wynalazków do Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO). I jednocześnie jeszcze większy wzrost udało się osiągnąć jeżeli chodzi o liczbę otrzymanych patentów.

Jak wynika z Indeksu Patentowego 2023, przygotowanego przez Europejski Urząd Patentowy, w ubiegłym roku Polska przekazała do EPO 671 zgłoszeń. To o 10,5 proc. więcej w porównaniu z 2022 r. Taki wynik plasuje nas wśród krajów notujących największą dynamikę wzrostu zgłoszeń.

– Globalna liczba zgłoszeń do europejskiego systemu patentowego wyniosła 199 275, dając 2,9 proc. wzrostu. Oznacza to, że liczba zgłoszeń z Polski rośnie czterokrotnie szybciej niż zgłoszeń z całego świata. Udział zgłoszeń patentowych z Polski stanowi 0,3 proc. udziału globalnego. Polska jest na siódmym miejscu wśród członków EPO, jeśli chodzi o tempo wzrostu zgłoszeń i na dziesiątym miejscu wśród wszystkich krajów świata – komentuje Monika Chrobak, rzeczniczka prasowa Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej.

Jeszcze więcej udało się osiągnąć, kiedy spojrzymy na dane z 2014 r.

Ile i jakie wynalazki udało się opatentować?

Na tym jednak dobre wiadmości się nie kończą. W 2023 r. Polsce udzielono 258 patentów. To wzrost o 37,2 proc. w stosunku do 2022 r. (wówczas EPO zgodziła się na 188). Po drugie: jesteśmy blisko powrotu do sytuacji sprzed spowolnienia wywołanego kryzysem pandemicznym.

– Globalna liczba udzielonych patentów europejskich wyniosła 104 609, co oznacza wzrost o 28 proc. w stosunku do 2022 r. (81 754). Udział patentów z Polski stanowi 0,2 proc. udziału globalnego – podkreśla Monika Chrobak.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Zgłoszenia patentowe z Polski dotyczyły w największym stopniu technologii medycznych, farmaceutyków i inżynierii lądowej. Natomiast jeżeli chodzi o dynamikę wzrostu, to tu wyróżnia się technologia żywności.

Najwięcej wynalazków do Europejskiego Urzędu Patentowego zgłosiły uczelnie: Uniwersytet Zielonogórski, Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Uniwersytet Jagielloński.

Patentowi liderzy

Podczas gdy w Polsce największą innowacyjnością wykazują się ośrodki naukowe, globalnie sytuacja wygląda inaczej. Bo wiodącym wnioskodawcą patentowym w EPO jest Huawei, który odpowiada za jedną czwartą zgłoszeń z Chińskiej Republiki Ludowej. Za nim znalazły się Samsung i LG, odpowiadające za dwie trzecie zgłoszeń z Korei Południowej. Piątkę najlepszych uzupełniły Qualcomm i Ericsson.

Ogółem w pierwszej dziesiątce znalazły się cztery firmy z Europy, dwie z Korei, dwie z USA, oraz po jednej z Chin i Japonii. Mowa o Siemensie, RTX, BASF, Royal Philips oraz Sony.

To też może Cię zainteresować: