{"vars":{{"pageTitle":"Polska znalazła naśladowców. Kolejne kraje nie chcą ukraińskiego zboża","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bulgaria","ceny","cukier","embargo","jaja","najnowsze","pestycydy","polska","rolnicy","slowacja","ukraina","ukrainskie-zboze","wegry","wieprzowina","zboze"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"17 kwietnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":545336}} }
300Gospodarka.pl

Polska znalazła naśladowców. Kolejne kraje nie chcą ukraińskiego zboża

Kolejny kraj wstrzymuje import zboża i innych towarów z Ukrainy. Najpierw zrobiły to Polska i Węgry. Teraz do tego grona dołącza Słowacja. Na dodatek o takim samym rozwiązaniu myślą Bułgarzy. 

Jeżeli chodzi o Słowację, póki co nie wiadomo, jak długo trwało będzie zawieszenie importu zboża i innych towarów z Ukrainy.

– Ponieważ wyczerpaliśmy już nasze możliwości w zakresie ochrony naszego rynku rolnego przed cenami dumpingowymi, potrzebujemy pomocy ze strony innych resortów – tłumaczył Samuel Vlczan, słowacki minister rolnictwa. (Cytat za PAP).

To już kolejny raz, kiedy Słowacja podejmuje kroki w związku z ukraińskim zbożem. Wcześniej zakazała sprzedaży i przetwarzania ukraińskiego zboża, które znajduje się na terenie tego państwa. Wprowadzono też obowiązek wcześniej przewiezionych ziaren pod kątem pestycydów.

Europa zaczyna się buntować

Kontrola zboża pod względem jakości to podobny krok, jaki podjęła Polska. Nowy minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus zlecił Głównemu Inspektoratowi Weterynarii sprawdzenie ukraińskiego zboża, bo oprócz tego, że polski rynek ugiął się pod jego ilością, to jeszcze jest dużo zastrzeżeń do jego jakości.


Zobacz też: Tak zboże z Ukrainy zalewało polski rynek. Import wzrósł niemal ośmiokrotnie [WYKRESY]


Co do samego zakazu wwozu zboża z Ukrainy, to w naszym kraju ma on obowiązywać do 30 czerwca. Restrykcje dotkną także m.in. cukier, chmiel, mleko i przetwory mleczne, wołowinę i cielęcinę, wieprzowinę, owoce i warzywa, jaja, mięso drobiowe czy produktu pszczele. [Więcej: Zakaz wwozu zboża z Ukrainy i powszechny skup z ceną minimalną. Są pierwsze decyzje rządu]

Po sobotniej (15.04) decyzji Polski także Węgry tymczasowo zablokowały import ukraińskiego zboża, nasion roślin oleistych i niektórych innych produktów rolnych. W tym przypadku obowiązuje on również do 30 czerwca.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


–Towary z Ukrainy nie dotarły do dotychczasowych klientów, ale utknęły w sąsiednich państwach członkowskich UE. […] Sytuacja ta powoduje znaczne szkody dla producentów, w tym węgierskich rolników – powiedział minister rolnictwa Węgier Istvan Nagy (cytat za Polskie Radio 24).

W ślady Polski, Węgier i Słowacji ma pójść także Bułgaria, która aktualnie rozważa wprowadzenie embarga na ukraińskie zboże.

Polecamy: