{"vars":{{"pageTitle":"Zawieśmy stosowanie Polskiego Ładu do 2023 – apeluje Rada Przedsiębiorczości","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["biznes","podatki","polski-lad","prawo","rada-przedsiebiorczosci"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"14 stycznia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":246334}} }
300Gospodarka.pl

Zawieśmy stosowanie Polskiego Ładu do 2023 – apeluje Rada Przedsiębiorczości

Przepisy podatkowe w Polskim Ładzie. Rada Przedsiębiorczości apeluje o ich odroczenie do przyszłego roku. Do tego czasu miałyby obowiązywać przepisy sprzed nowelizacji.

Rada Przedsiębiorczości skupia największe organizacje przedsiębiorców w Polsce. W środę 12 stycznia wystosowała apel do rządu o „pilne przygotowanie i przedłożenie do Sejmu projektu zmian legislacyjnych, które zawieszą stosowanie przepisów podatkowych Polskiego Ładu do 1 stycznia 2023 roku”.

Projekt miałby także przywrócić do tego czasu stosowanie w obrocie prawnym dotychczasowych regulacji prawa podatkowego.

Dlaczego Rada chce opóźnić stosowanie przepisów?

– W obliczu ryzyka związanego ze stosowaniem wadliwych przepisów Polskiego Ładu oraz szkodliwymi efektami chaotycznych prób ich pospiesznej naprawy, uważamy, że opóźnienie w ten sposób terminu wejścia w życie zmian podatkowych jest najlepszym rozwiązaniem w obecnej sytuacji – czytamy w apelu Rady.

Zdaniem Rady, pierwsze dni obowiązywania przepisów podatkowych Polskiego Ładu ujawniły szereg poważnych problemów związanych ze stosowaniem ich w praktyce.

– Okazało się, że nawet podatnicy zaliczani do beneficjentów nowych rozwiązań podatkowych, do momentu rozliczenia rocznego w 2023 roku, muszą liczyć się z ponoszeniem zwiększonych obciążeń fiskalnych, a przedsiębiorcy – którzy są płatnikami podatku dochodowego – zostali nieoczekiwanie, z dnia na dzień obarczeni obowiązkiem podwójnego obliczania zaliczek oraz przebudowy dopiero co zmienionych systemów księgowo-płacowych – wskazuje Rada w apelu.

Wszystkie te problemy są efektem pośpiesznego procesu legislacyjnego, nieadekwatnych konsultacji społecznych oraz niezwykle krótkiego okresu vacatio legis – uważa Rada.

– Tak głębokiej i daleko idącej zmiany w systemie podatkowym nie da się wprowadzać z dnia na dzień, bez czasu na odpowiednie przygotowania po stronie nie tylko podatników, ale również administracji skarbowej. Obecny chaos wynika z odrzucenia dawno zgłaszanego przez przedsiębiorców postulatu, aby termin wejścia w życie ustawy podatkowej Polskiego Ładu przesunąć na 1 stycznia 2023 roku – podsumowano.

W ciągu kilku kolejnych tygodni pracodawców czekają obliczenie i wypłata wynagrodzeń w nowym systemie, rozliczenie pierwszych zaliczek na PIT od dochodów przedsiębiorców oraz naliczenie i odprowadzenie składki zdrowotnej na nowych zasadach.

Cele są słuszne, moment wprowadzenia też. Tak główny ekonomista MF broni Polskiego Ładu [WYWIAD]