{"vars":{{"pageTitle":"Polski PKB w III kwartale spada o 1,5%. "Własne i unijne środki publiczne są kluczowe dla odbudowy"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dane","ekonomia","glowny-urzad-statystyczny","gospodarka","gus","makroekonomia","pkb","polska","produkt-krajowy-brutto","statystyki"],"pagePostAuthor":"Jacek Rosa","pagePostDate":"30 listopada 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"30","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":71995}} }
300Gospodarka.pl

Polski PKB w III kwartale spada o 1,5%. „Własne i unijne środki publiczne są kluczowe dla odbudowy”

Niewyrównany sezonowo produkt krajowy brutto spadł rok do roku w trzecim kwartale 2020 o 1,5 proc., podał Główny Urząd Statystyczny. To wynik minimalnie lepszy niż wynikało to ze wstępnych szacunków zakładających spadek PKB o 1,6 proc. rok do roku.

Przypomnijmy, że w drugim kwartale tego roku polska gospodarka skurczyła się aż o 8,2 proc. rok do roku, co było największym spadkiem tego wskaźnika od 1989 roku.

Według analityków mBanku między lipcem a wrześniem pozytywnie zaskoczył przede wszystkim wzrost konsumpcji (+0,4 proc. rok do roku wobec oczekiwanych -0,4 rok do roku).

„PKB w III kwartale nieco lepiej niż według szybkiego szacunku. Pozytywną niespodziankę sprawiły wyniki konsumpcji. Wskaźnik inwestycji nie dramatycznie ale też nie doskonale” – napisali na swoim koncie twitterowym ekonomiści mBanku.

„Zasypywanie dołka idzie najlepiej w przypadku konsumpcji. Do poziomu sprzed pandemii brakuje 0,5 proc. W przypadku PKB – 2 proc., zaś w przypadku inwestycji – 6,8 proc.” – dodali analitycy mBanku.

Z kolei ekonomiści Banku Pekao podkreślają, że po lepszych wynikach w III kwartale czeka nas zapewne kolejne ich pogorszenie na koniec roku.

„GUS zrewidował szacunek spadku PKB do 1,5 proc. rok do roku. Niewielkiemu wzrostowi konsumpcji prywatnej (o 0,4 proc. rok do roku) towarzyszył nieco płytszy niż w Ii kwartale spadek inwestycji (o 9,0% rok do roku). Niestety IV kwartał przyniesie ponowny spadek aktywności gospodarczej w skali kwartalnej. Lepiej będzie w 2021 r.” – komentują ekonomiści Pekao.

Ekonomiści banku ING podkreślają natomiast wpływ pandemicznego kryzysu na strukturę polskiego PKB, oraz znaczenie inwestycji z krajowych i unijnych środków publicznych dla odbudowy jej równowagi w najbliższym czasie.

„PKB w III kwartale 2020 nieco lepiej: -1,5 proc. rok do roku. Konsumpcja osiągnęła już poziom wyższy niż w IV kwartale 2019, inwestycje są jednak wciąż daleko w tyle. COVID-19 pogłębił niekorzystna strukturę PKB. Rząd chce pobudzić inwestycje zaczynając w 2021 roku od publicznych – w nadziei, że prywatne dołączą. Kluczowe będą w tym procesie środki publiczne – własne i z UE” – piszą ekonomiści ING.