{"vars":{{"pageTitle":"Polski przemysł pod presją. Wskaźnik PMI ponownie się obniżył","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["aktywnosc-przemyslowa","dane-makroekonomiczne","indeks-menadzerow-zakupow-markit-pmi","najnowsze","pmi","polska"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"1 września 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":605086}} }
300Gospodarka.pl

Polski przemysł pod presją. Wskaźnik PMI ponownie się obniżył

Indeks Menadżerów Zakupów PMI polskiego sektora przemysłowego spadł do 43,1 pkt w sierpniu 2023 roku z 43,5 pkt zanotowanych przed miesiącem, poinformował S&P Global. W sierpniu utrzymała się presja na obniżanie cen, a spadki cen były łagodniejsze niż rekordowe spadki odnotowane w lipcu.

Główny wskaźnik PMI spadł poniżej poziomu 50 pkt oznaczającego brak zmian i wyniósł 43,1 pkt w porównaniu do lipcowego poziomu 43,5 pkt. Sygnały wskazujące na pogarszające się warunki prowadzenia działalności gospodarczej odnotowano już 16 miesięcy z rzędu, a ostatni gwałtowny spadek był najwyraźniejszy od października ubiegłego roku – czytamy w komunikacie.

Konsensus rynkowy wynosił 44,1 pkt.

Najważniejszy komponent – liczba nowych zamówień (waga 30 proc.), miał największy negatywny wpływ zarówno pod względem poziomu wskaźnika, jak i spadku wartości w stosunku do lipca, podkreślono. Liczba nowych zamówień zmniejszyła się osiemnasty miesiąc z rzędu. Był to trzeci najdłuższy spadek od czasu rozpoczęcia badania w 1998 roku,  podkreślono. Najdłuższe sekwencje miały miejsce w latach 2000-2002 i 2018-2020.


Czytaj także: Kondycja przemysłu gorsza niż się spodziewano. Duży spadek produkcji w lipcu


Zatrudnienie w sektorze przemysłowym w Polsce spadło w sierpniu piętnasty miesiąc z rzędu, co stanowi najdłuższy okres redukcji miejsc pracy od prawie 14 lat, czas realizacji zamówień uległ skróceniu czwarty miesiąc z rzędu, w największym stopniu od czerwca 2009 roku.

W sierpniu utrzymała się presja na obniżanie cen. Tempo spadku cen zakupu środków produkcji oraz cen produkcji zmniejszyło się w stosunku do lipcowych rekordów, ale mimo wszystko w obu przypadkach było drugim pod względem szybkości w historii badania, podano także.

W sierpniu warunki prowadzenia działalności przez polskich producentów uległy znacznemu pogorszeniu, a wskaźnik PMI spadł po raz piąty w ciągu sześciu miesięcy, do poziomu 43,1 pkt. Nowe zamówienia i produkcja gwałtownie spadły na przestrzeni tego miesiąca, co skłoniło firmy do ograniczenia zakupów, zapasów i zatrudnienia. Łańcuchy dostaw i ceny nadal zataczały pełne koło. Czas realizacji dostaw uległ w sierpniu skróceniu, a ceny zakupu środków produkcji gwałtownie spadły, co stanowi całkowity zwrot w stosunku do lata 2021 roku, kiedy to opóźnienia w realizacji dostaw i inflacja cen zakupu środków produkcji osiągnęły rekordowe poziomy – skomentował ekonomista S&P Global Market Intelligence Andrew Harker, cytowany w materiale.

Ceny zakupu środków produkcji spadały wolniej niż w lipcu, częściowo w związku z osłabieniem złotego, wciąż jednak był to drugi pod względem szybkości spadek w historii badania. Ceny produkcji również spadły w drugim pod względem szybkości tempie w historii badania – dodał Harker.


300Sekund od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz codzienny newsletter. Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu – spadek aktywności.

Polecamy również: