{"vars":{{"pageTitle":"Polski przemysł radził sobie gorzej od prognoz w lutym. Duże spadki w produkcji koksu i komponentów do aut","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dane","gospodarka","gus","makroekonomia","polska","produkcja-przemyslowa"],"pagePostAuthor":"Hubert Bigdowski","pagePostDate":"18 marca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":105488}} }
300Gospodarka.pl

Polski przemysł radził sobie gorzej od prognoz w lutym. Duże spadki w produkcji koksu i komponentów do aut

Produkcja przemysłowa w lutym 2021 roku wzrosła o 2,7 proc. w ujęciu rocznym, a w porównaniu z ze styczniem wzrosła o 4,3 proc. – podał GUS. Dane są gorsze od prognoz – rynek oczekiwał wzrostu w ujęciu rocznym o 4,5 proc., a w ujęciu miesięcznym o 6 proc.

Dane są rozczarowujące, biorąc pod uwagę, że jeszcze w grudniu polski przemysł zanotował największy wzrost na przestrzeni trzech lat.

Ekonomiści Banku Pekao wskazują, że słabszy od oczekiwań odczyt lutowej produkcji wynika między innymi z powodu przestojów produkcyjnych w branży motoryzacyjnej. Więcej o tym problemie pisaliśmy TUTAJ.

Ekonomiści mBanku mówią wprost: czwartkowe dane o produkcji to niespodzianka z gatunku tych negatywnych.

W rozbiciu na poszczególne działy, w ujęciu procentowym rok do roku największy wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w produkcji urządzeń elektrycznych (o 41 proc.), komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 12,6 proc.).

Z kolei najwyższe spadki odnotowano w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 19 proc.), w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń (o 18,5 proc.), w produkcji pozostałego sprzętu transportowego (o 16,5 proc.).

Zagraniczne fundusze hurtowo wykupują mieszkania w Polsce. Co to oznacza dla rynku?