{"vars":{{"pageTitle":"Polski rynek sztuki się zwija? Wartość sprzedaży dzieł spadła","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["aukcje","centra-handlowe","dziela-sztuki-i-antyki","glowny-urzad-statystyczny","internet","najnowsze","sprzedaz"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"17 maja 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":709539}} }
300Gospodarka.pl

Polski rynek sztuki się zwija? Wartość sprzedaży dzieł spadła

O 12,8 proc. spadła w 2023 roku wartość sprzedaży dzieł sztuki i antyków w porównaniu. Najczęściej kupujemy je poprzez aukcje, w centrach handlowych i za pośrednictwem Internetu, wynika z najnowszych danych GUS.

W 2023 roku wartość sprzedaży dzieł sztuki i antyków na polskim rynku wyniosła 567,7 miliona złotych. Na największą kwotę ze sprzedaży przełożyły się zyski z aukcji na sumę 350,6 miliona złotych, wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Z informacji otrzymanych od 200 podmiotów działających na rynku dzieł sztuki i antyków wynika, że prawie 60 proc. z nich zajmowało się sprzedażą, a pozostałe dodatkowo prowadziły działalność wystawienniczą.

Malarstwo dominuje

Z kategorii dzieł sztuki i antyków prym wiodło malarstwo. Wartość sprzedaży w tym segmencie rynku wynosiła 471,9 miliona złotych. Stanowi to ponad 83 proc. łącznej kwoty sprzedaży z tej dziedziny dóbr.

Największe kwoty z tytułu sprzedaży dzieł sztuki i antyków pochodzą z aukcji. Za pomocą tego miejsca uzyskano przychody w wysokości 350,6 miliona złotych.

Ważnym kanałem dystrybucji dzieł sztuki i antyków są niezmiennie placówki handlowe. Sprzedaż w tych miejscach osiągnęła 188,8 miliona złotych, co stanowi 33,2 proc. ogólnej kwoty sprzedaży. Natomiast za pośrednictwem Internetu sprzedano dzieła sztuki i antyki w kwocie 21,9 miliona złotych.

Największy rynek jest w Warszawie

Najprężniej rynek dzieł sztuki i antyków działa w województwie mazowieckim. Funkcjonują tam 52 podmioty, co stanowi 26 proc. ogólnej liczby wszystkich organizacji. Aż 45 placówek prowadzi działalność w Warszawie.


Czytaj także: Michelle Obama na Impact’24: Mądrze wykorzystujmy władzę do wpływania na świat


Na kolejnym miejscu pod względem ilości aktywnych podmiotów zajmujących się sprzedażą dzieł sztuki i antyków znalazło się województwo małopolskie, z liczbą 39 instytucji, z których 35 prowadziło działalność w Krakowie. Najczęściej podmioty zajmujące się obrotem dzieł sztuki i antyków są zlokalizowane w stolicach województw.

Polecamy: