{"vars":{{"pageTitle":"Polskie miasto w ścisłej czołówce najszczęśliwszych w Europie. A to nie koniec niespodzianek [MAPA]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","tylko-w-300gospodarce"],"pageAttributes":["bialystok","gdansk","jakosc-zycia","ke","krakow","main","miasto","mieszkania","najnowsze","najwazniejsze","warszawa"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"18 grudnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":643801}} }
300Gospodarka.pl

Polskie miasto w ścisłej czołówce najszczęśliwszych w Europie. A to nie koniec niespodzianek [MAPA]

Gdańsk znalazł się w pierwszej dziesiątce miast, których mieszkańcy są najbardziej zadowoleni z jakości życia. Natomiast Białystok otwiera listę tych, w których jakość życia poprawiła się najbardziej w ciągu ostatnich 5 lat, wynika z najnowszej ankiety przeprowadzonej na zlecenie Komisji Europejskiej.

Ankietą objęte zostały 83 miasta z Unii Europejskiej, z krajów Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), a także Wielkiej Brytanii i Turcji.

– Wyniki przeprowadzonego w 2023 roku badania pokazują, że ogólna satysfakcja mieszkańców europejskich miast zmniejszyła się w porównaniu z poziomami zanotowanymi w 2019 roku, ale pozostaje wysoka, z prawie dziewięcioma na dziesięć osób zgłaszających zadowolenie z życia w swoim mieście. Wśród ogólnego spadku wyniki potwierdzają to, co już obserwowano w 2019 roku, czyli znaczące poprawy postrzeganej jakości życia w miastach z państw członkowskich wschodnich – czytamy w „Raporcie o jakości życia w miastach europejskich”.

Autorzy opracowania zwracają jednocześnie uwagę, że w 2023 r. wskaźniki zadowolenia z życia nie osiągnęły jeszcze poziomu sprzed pandemii.

Gdzie jakość życia jest najwyższa?

Jak to wygląda w szczegółach? Zurych (Szwajcaria) zajmuje pierwsze miejsce, z około 97 proc. mieszkańców zadowolonych ze swojego miasta. Kopenhaga (Dania) i Groningen (Holandia) plasują się tuż za nim, z około 96 proc. zadowolonych mieszkańców. W top 10 miast najlepiej ocenianych przez mieszkańców jest też polska aglomeracja. Gdańsk, bo o niego chodzi, znalazł się wysoko – na czwartym miejscu z 95 proc. zadowolonych mieszkańców.

Kolejne pozycje pokazuje nasza grafika.

Mamy też inne powody do radości, bo z kolei w top 10 miast, w których jakość życia poprawiła się najbardziej w ciągu ostatnich 5 lat, znalazły się aż cztery miasta z Polski. Europejskie zestawienie otwiera Białystok, w którym 62 proc. mieszkańców wskazało na poprawę jakości życia w tym okresie. Kolejny jest Gdańsk. Tu zmiany na plus docenia 60 proc. mieszkańców. Trzecie miejsce przypadło co prawda rumuńskiemu miastu Kluż-Napoka, gdzie 59 proc. żyjących tam osób dostrzegło poprawę, ale w pierwszej dziesiątce są jeszcze Kraków i Warszawa z wynikami na poziomie odpowiednio 53 i 46 proc.

Oto pełne zestawienie.

Lepsze wyniki miast niebędących stolicami

Najbardziej zadowoleni ze swoich miejsc do życia są mieszkańcy miast, które w większości przypadków, nie są stolicami krajów.

W „Raporcie o jakości życia w miastach europejskich” Komisja Europejska zauważa, że osoby z miast niebędących stolicami, w porównaniu z osobami z aglomeracji stołecznych, są bardziej zadowolone z dostępności przestrzeni publicznych i mieszkań oraz opieki zdrowotnej. Miasta niebędące stolicami są również postrzegane jako lepsze miejsce do życia dla migrantów i rodzin z małymi dziećmi, a mieszkańcy tych miast są bardziej zadowoleni z lokalnej administracji publicznej.

Natomiast stolice mogą oferować więcej możliwości zatrudnienia i udogodnień, ale są uważane za lokalizacje z niższą jakością usług publicznych i mniejszą dostępnością mieszkań.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Co ma jeszcze wpływ na takie a nie inne postrzeganie poziomu życia? Im wyższe wykształcenie mieszkańców, tym wyższe zadowolenie z życia. Poza tym najwyższe poziomy zadowolenia z miasta wykazują mieszkańcy pracujący na pełny etat oraz emeryci. Do tego zadowolenie mieszkańców jest wyższe w gospodarstwach domowych jednoosobowych i u par bez dzieci w porównaniu z gospodarstwami domowymi z dziećmi poniżej 15. roku życia.

To też może Cię zainteresować: