Samozatrudnieni, osoby na umowach zleceniach i o dzieło w sytuacji spadku dochodów otrzymają jednorazowe świadczenie ok. 2 tys. zł. – tak zakłada tzw. tarcza antykryzysowa przedstawiona w środę przez rząd.
Kwota ma odpowiadać maksymalnie 80 proc. minimalnego wynagrodzenia.
„Dla osób z umową o dzieło będziemy mieli też możliwość wypłaty środków do wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia” – powiedział premier podczas prezentacji pakietu.
W przypadku pracowników etatowych państwo może przejąć finansowanie 40 proc. wynagrodzenia w firmach z problemami; pracodawca może obniżyć koszty osobowe o 60 proc., jeżeli nie będzie prowadził zwolnień pracowników.
Założono, że państwo pokryje firmie w kłopotach blisko połowę pensji pracownika na postojowym, a jego wynagrodzenie nie może być niższe niż płaca minimalna.
Pakiet przewiduje też, że pracownicy mogą skorzystać z wakacji kredytowych w bankach; Polacy skorzystają z przesunięcia terminu deklaracji PIT do końca czerwca.
Projekt nosi nazwę „Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS- Cov – 2” i ma pięć filarów.
Więcej przeczytasz w artykułach:
>>> 212 mld zł – tyle rząd przeznaczy na tzw. tarczę antykryzysową
>>> Tarcza antykryzysowa: 11 najważniejszych punktów pakietu rządowego