{"vars":{{"pageTitle":"Ponad jedna piąta dłużników w Polsce nie spłaca zaległości. Pożyczyli niemal 50 mld zł","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["big-infomonitor","dlugi","dluznicy","finanse-osobiste","krajowy-rejestr-dlugow","najnowsze","zaleglosci","zaleglosci-finansowe"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"31 stycznia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"31","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":668137}} }
300Gospodarka.pl

Ponad jedna piąta dłużników w Polsce nie spłaca zaległości. Pożyczyli niemal 50 mld zł

W minionym roku 22 proc, czyli niemal 1,8 mln osób wpisanych do KRD, okazało się niesolidnymi płatnikami. W bazie widnieje obecnie niemal 2,1 mln dłużników, którzy nie opłacili m.in. rachunków telekomunikacyjnych, alimentów, kosztów sądowych, kar za jazdę bez biletu, czynszów czy rat pożyczek o łącznej wartości niemal 47 mld zł.

Banki i przedsiębiorstwa sprawdziły w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor 8,15 mln osób, czyli co czwartego dorosłego Polaka (26 proc.) w 2023 roku. Liczba pobranych raportów na temat wiarygodności płatniczej konsumentów wyniosła w 2023 roku prawie 28 mln i było to o blisko 4 mln więcej niż przed rokiem. O milion przybyło też sprawdzonych konsumentów, wynika z danych BIG InfoMonitor.

Zwiększona liczba zapytań o wiarygodność płatniczą dotyczyła wszystkich, bez względu na wiek i płeć, choć nieco bardziej osób do 30 roku życia (ich udział wzrósł z 16 do 18 proc.), a w mniejszym po 70 roku życia (udział spadł z 7,4 do 6,8 proc.). Prawie co drugi prześwietlany konsument miał od 31 do 50 lat. Jeśli chodzi o płeć, to ogólnie przeważają mężczyźni (53 proc.), ale od 60 roku życia życia zmienia się to na rzecz kobiet, podano.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


W zeszłym roku 22 proc, czyli niemal 1,8 mln osób, które zostały sprawdzone, okazało się niesolidnymi płatnikami. Więcej niż co piąta osoba nie regulowała już jakichś zobowiązań, a chciała zaciągnąć kolejne. Taka informacja to spore ograniczenie ryzyka strat dla obsługujących je firm, ale dla dłużnika sygnał, że coś z tą sytuacją należy zrobić – powiedział prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, cytowany w komunikacie.

Polecamy także: