{"vars":{{"pageTitle":"Poprawa jakości benzyny, pogorszenie jakości LPG. Są wyniki kontroli na stacjach","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["benzyna","inspekcja-handlowa","lpg","najnowsze","olej-napedowy","paliwa","uokik"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"28 kwietnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"28","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":555561}} }
300Gospodarka.pl

Poprawa jakości benzyny, pogorszenie jakości LPG. Są wyniki kontroli na stacjach

Inspekcja Handlowa zakwestionowała 1,34 proc. skontrolowanych próbek paliw płynnych w 2022 roku, podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). W 2021 r. zakwestionowano 1,72 proc. próbek.

Wyniki kontroli w 2022 r. wskazują na poprawę jakości benzyny i pogorszenie jakości LPG w porównaniu do ubiegłego roku, natomiast – podobnie jak w latach poprzednich – wśród kwestionowanych próbek dominuje olej napędowy.

Stały monitoring jakości paliw ciekłych przynosi efekty. W czasie pierwszej kontroli w 2003 r. aż 30 proc. badanych próbek nie spełniało wymogów. W kolejnych latach liczba nieprawidłowości spadała. W 2022 r. zakwestionowaliśmy mniej niż 1,5 proc. próbek – powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie.


Czytaj także: Moskwa: jesteśmy gotowi na sankcje na LPG z Rosji. Ale na poziomie unijnym


W 2022 r. Inspekcja Handlowa pobrała 1 598 próbek paliw ciekłych (833 próbki benzyn i 765 oleju napędowego), 317 próbek LPG i 1 próbkę lekkiego oleju opałowego. 21 próbek paliw ciekłych (19 oleju napędowego, 2 benzyny) nie spełniało wymogów, co stanowi 1,34% zbadanych.

Zróżnicowane wyniki kontroli

Odsetek zakwestionowanych próbek paliw w poszczególnych województwach był wyraźnie zróżnicowany. Podczas losowych kontroli stacji paliw najwięcej nieprawidłowości stwierdzono w województwach: świętokrzyskim (5,41%), mazowieckim (2,4%) i podlaskim (2,38%). Natomiast w przypadku kontroli przedsiębiorców wybranych na podstawie m.in. informacji od kierowców – w województwach: kujawsko-pomorskim (7,14%), warmińsko-mazurskim (6,25%.) i zachodniopomorskim (4,88%), wymieniono.

W ostatnich latach (2016-2022) kontrole w hurtowniach paliw oraz u producentów i magazynujących paliwa ciekłe nie wykazały nieprawidłowości.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


W wyniku kontroli gazu skroplonego LPG inspektorzy zakwestionowali 10 próbek pobranych na stacjach paliw i w hurtowniach – co daje 3,15% zbadanych. Niewłaściwą jakość odnotowaliśmy w 4 województwach: małopolskim, mazowieckim, pomorskim i śląskim. Do kontroli trafiła także 1 próbka lekkiego oleju opałowego, która przeszła pozytywnie testy w laboratorium. Dostępność tego paliwa w ofercie jest ograniczona, a wszystkie badane w latach 2013-2021 próbki spełniały wymagania jakościowe, zaznaczono.

Wojewódzcy inspektorzy Inspekcji Handlowej wydali 11 decyzji o wycofaniu z obrotu paliw ze względu na znaczne przekroczenia wymagań jakościowych, informując o tych działaniach Inspekcję Ochrony Środowiska. W 18 przypadkach zawiadomili organy ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z wprowadzeniem do obrotu paliw niewłaściwej jakości, a także poinformowali o wynikach inne organy, w tym prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, który wydaje koncesje na obrót paliwami, Krajową Administrację Skarbową oraz Policję.

Polecamy też: