{"vars":{{"pageTitle":"Potencjał gospodarczy Polski się kurczy. Ale reformy mogą odwrócić trend","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bank-swiatowy","inwestycje","najnowsze","reformy","rynek-pracy","transformacja-cyfrowa","zielona-transformacja"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"18 lipca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":328408}} }
300Gospodarka.pl

Potencjał gospodarczy Polski się kurczy. Ale reformy mogą odwrócić ten trend

Polska gospodarka ma spore szanse na skok rozwojowy, pomimo skutków wojny i pandemii. Ale potrzebne są zdecydowane działania – wskazuje Bank Światowy.

Ambitne reformy rynku pracy i inwestycje – w poprawę produktywności i zieloną transformację. To zdaniem jednego z najważniejszych banków inwestycyjnych świata może zwiększyć szanse rozwojowe polskiej gospodarki.

Bank Światowy jest międzynarodową instytucją finansową, której misją jest ograniczanie ubóstwa i
wspieranie zrównoważonego rozwoju. W poniedziałek bank przedstawił raport „Potencjalny rozwój gospodarczy w obliczu szoków” dotyczący sytuacji w UE. Według raportu, w trwającej dekadzie Polska może sporo zwiększyć swój potencjał gospodarczy – o ile zdecyduje się na odpowiednie działania.

Wzrost potencjalny

Potencjalny wzrost gospodarczy to miara, która określa możliwości rozwojowe danej gospodarki.

W latach 2002-2007 wynosił on dla Polski 3,7 proc. W latach 2010-2019 już tylko 3,3 proc. Ale polska gospodarka ma szanse zwiększyć ten wynik.

Na drodze mogą stanąć niesprzyjające warunki utrzymujące się w globalnej ekonomii:

– Po recesji wywołanej pandemią Covid-19, polska gospodarka szybko odbiła i urosła w 2021 roku o 5,9 proc. Jej rozwój może jednak w tym roku i w roku 2023 spowolnić ze względu na inflację, napędzaną między innymi wzrostem cen energii i surowców, niepewność z powodu wojny w Ukrainie oraz spowolnienie u głównych partnerów handlowych Polski w Europie Zachodniej – podaje Bank Światowy.

Jak tłumaczy Gallina A. Vincelette, dyrektorka Banku Światowego na Unię Europejską, pandemia wydrenowała budżety krajów, a wojna w Ukrainie sprawia, że rządy muszą walczyć z wysoką inflacją.

W takim otoczeniu gospodarczym ogromną rolę mogą odegrać instytucje publiczne i odpowiednio prowadzona polityka –wskazuje Vincelette.

Rozwiązaniem dla Polski miałoby być powstrzymanie kurczenia się zasobu siły roboczej i reformy poprawiające jakość kapitału ludzkiego. Dodatkowym pobudzeniem dla gospodarki byłyby tez inwestycje w zieloną i cyfrową transformację.

Łącznie, takie rozwiązania mogłyby podnieść potencjalny wzrost Polski w latach 2022-2030 do 4 procent – szacuje bank.

Potrzebne reformy

Raport Banku Światowego analizuje szereg potencjalnych reform, które mogłyby wzmocnić potencjał wzrostu gospodarczego Polski. Co dokładnie znalazło się wśród nich?

Przede wszystkim chodzi o zwiększanie współczynnika aktywności zawodowej.

Choć tempo wzrostu poziomu zatrudnienia w porównaniu do 2019 r. jest w Polsce jednym z najwyższych w Unii Europejskiej, wiek emerytalny na poziomie 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet stanowi duże wyzwanie w kontekście trendów demograficznych – podaje bank.

Dużą rolę mogą odegrać także reformy zawarte w Krajowym Planie Odbudowy. Duża część z nich jest nakierowana na podwyższanie potencjału produktywności Polski i rozwój cyfrowy.

Fundusze z KPO mogą też przyspieszyć zieloną transformację, a tym samym zmniejszyć uzależnienie Polski od paliw kopalnych.

Polecamy też: