{"vars":{{"pageTitle":"Praca hybrydowa zwiększa szczęście i produktywność pracowników. Oto najnowsze badania","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["najnowsze","praca","praca-hybrydowa","praca-zdalna","pracownicy","zatrudnienie"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"18 czerwca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":714743}} }
300Gospodarka.pl

Praca hybrydowa zwiększa szczęście i produktywność pracowników. Oto najnowsze badania

Praca hybrydowa, polegająca na dzieleniu tygodnia pracy między domem a biurem, sprawia, że pracownicy są szczęśliwsi, zdrowsi i bardziej produktywni, wskazują badania opublikowane w czasopiśmie naukowym Nature. Trzy czwarte respondentów stwierdziło, że powrót do pracy w biurze przez pięć dni w tygodniu zaszkodziłby ich dobrostanowi.

Praca zdalna to samo zdrowie

Badanie przeprowadzone na 1026 osobach pracujących w modelu hybrydowym wykazało szeroki zakres korzyści dla snu, nawyków żywieniowych, poziomu stresu i ogólnego poczucia dobrostanu. Większość respondentów odczuwała mniej wypalenia zawodowego niż wtedy, gdy cały tydzień spędzali w biurze. Większość, bo 79 proc. badanych czuło się mniej wyczerpanych, 78 proc. mniej zestresowanych, a 72 proc. mniej niespokojnych dzięki częściowej pracy z domu.

Zgodnie z badaniem International Workplace Group, 86 proc. respondentów zauważyło, że zwiększona ilość wolnego czasu wynikająca z braku codziennych dojazdów do pracy poprawiła ich równowagę między życiem zawodowym a prywatnym oraz pomogła im lepiej radzić sobie z codziennymi wyzwaniami. Pracownicy hybrydowi podkreślali korzyści, takie jak:


Zobacz też: Polacy nadal jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Unii Europejskiej. Są nowe dane


Cały tydzień w biurze odpada!

Trzy czwarte badanych stwierdziło, że powrót do pracy przez pięć dni w tygodniu w biurze zaszkodziłby ich dobrostanowi. Okazuje się, że codzienny dojazd do pracy był jednym z głównych czynników obniżających nastrój, stresujących i irytujących pracowników.

Badanie przeprowadzone przez Mortar Research wykazało znaczne korzyści zdrowotne i dobrostanowe dla osób pracujących w modelu hybrydowym, którzy wykorzystują czas zaoszczędzony na dojazdach do pracy na poprawę jakości życia i równowagi między pracą a życiem prywatnym. Około trzy czwarte pracowników hybrydowych uważa, że są bardziej produktywni (74 proc.) i bardziej zmotywowani (76 proc.) dzięki dzieleniu tygodnia pracy, podczas gdy 85 proc. stwierdziło, że poprawiło to ich satysfakcję z pracy.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Badanie opublikowane w czasopiśmie naukowym Nature pokazują, że praca hybrydowa poprawia satysfakcję z pracy, nie wpływa na produktywność i zmniejsza rotację pracowników. Zwłaszcza kobiet, pracowników nienadzorujących oraz osób z długimi dojazdami – aż o jedną trzecią. Dodatkowo, 395 menedżerów, którzy początkowo byli negatywnie nastawieni do pracy zdalnej dwa dni w tygodniu, zmieniło swoje podejście na pozytywne, gdy zobaczyli, jak to działa.

Czytaj także: