{"vars":{{"pageTitle":"Praca w IT: już co szósta oferta na Pracuj.pl to wakat dla programisty","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["branza-it","cyfryzacja","it","najnowsze","nowe-technologie","rynek-pracy"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"8 sierpnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":338562}} }
300Gospodarka.pl

Praca w IT: już co szósta oferta na Pracuj.pl to wakat dla programisty

Oferty pracy w IT i stanowiska wymagające kompetencji cyfrowych to już ponad jedna trzecia ogłoszeń w portalu Pracuj.pl. Tymczasem poziom umiejętności cyfrowych polskiego społeczeństwa pozostaje w tyle za Europą.

Ponad jedna trzecia (36 proc.) ofert pracy zamieszczonych na portalu ogłoszeniowym Pracuj.pl w pierwszym półroczu 2022 dotyczyło specjalizacji o kompetencjach cyfrowych. Jeszcze w III kwartale 2021 roku takie ogłoszenia stanowiły jedną czwartą w tym serwisie.

Portal podał, że w I połowie roku co czwarte ogłoszenie w serwisie dotyczyło specjalistów ds. IT. Z tego co szósta wszystkich ogłoszeń (16 proc.) dotyczyła ekspertów ds. rozwoju oprogramowania, a 8 proc. wszystkich ofert – administracji IT.

– Innymi dziedzinami szczególnie związanymi z kompetencjami cyfrowymi, które były popularne na Pracuj.pl, są marketing i internet/e-commerce (po 4 proc. wszystkich ogłoszeń w serwisie). Kolejne 4 proc. ofert kierowano do ekspertów od badań i rozwoju oraz reklamy podaje portal.

Nowe umiejętności niezbędne na rynku

Cyfryzacja wyraźnie odbija swój ślad na postawach pracodawców. To tworzy szanse dla kandydatów, którzy budują związane z nią umiejętności. Ale przysparza też trudności dla osób mało biegłych cyfrowo – komentuje zaprezentowane dane firma.

Tymczasem polskie społeczeństwo jest mniej kompetentne cyfrowo niż inne kraje UE.

Według wskaźnika Digital Economy and Society Index (DESI), tworzonego przez Eurostat, podstawowe umiejętności cyfrowe posiada 56 proc. mieszkańców UE. Wśród Polaków jest to jedynie 43 procent.

Pomimo jeszcze większego niż dotychczas wyboru ofert dla osób rozwijających swoje kompetencje w wykorzystaniu technologii, Polacy wciąż wypadają na tym tle niekorzystnie. Według danych Eurostatu tylko 43 proc. Polaków w wieku 16-74 lat posiada je na podstawowym poziomie. To trzeci najniższy wynik w Unii Europejskiej – komentują eksperci portalu.

Polecamy też: