{"vars":{{"pageTitle":"Pracowniku, wracaj do biura. Hybrydowy model pracy to norma, ale firmy wolą, by było jak kiedyś","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["colliers-international","firmy","najnowsze","praca","praca-hybrydowa","praca-zdalna","pracodawcy"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"13 września 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":607501}} }
300Gospodarka.pl

Pracowniku, wracaj do biura. Hybrydowy model pracy to norma, ale firmy wolą, by było jak kiedyś

Zdecydowana większość, bo aż 92 proc. firm wprowadziło hybrydowy model pracy, łączący pracę zdalną z pracą z biura. Jednocześnie dwie trzecie przedsiębiorstw stara się zachęcić pracowników do powrotu do biura.

To niektóre z wyników badania przeprowadzonego przez Colliers i opublikowanego w raporcie “Hybrid and Beyond”.

Wynika z niego, że skłonność do korzystania z hybrydowego modelu pracy wzrosła w porównaniu z ubiegłym rokiem. W 2022 roku taki model deklarowało 89 proc. badanych firm.

Wzrosła również akceptacja tego modelu. Aż 73 proc. respondentów stwierdziło, że ich organizacje uważają obecnie stosowany model pracy za optymalny. Rok temu było to zaledwie 55 proc.

Zachęcanie do pracy w biurze

Jednocześnie organizacje starają się zrównoważyć pracę zdalną pracą stacjonarną, niejednokrotnie podejmując działania, które mają na celu zachęcić pracowników do powrotu do biura. Znaczące jest to, że aż 64 proc. organizacji podejmuje takie inicjatywy, a kolejne 9 proc. – planuje ich wprowadzenie w najbliższej przyszłości – czytamy w komunikacie.


Czytaj też: Lekceważą ekologię i tracą. Co piąta firma w Polsce nic robi, by lepiej chronić środowisko


Z badania wynika też, że wiele firm napotyka na opór pracowników w tym zakresie. Odsetek takich firm wzrósł z 66 proc. do 79 proc. w 2023 roku.

Biorąc pod uwagę to, jak bardzo hybrydowy model pracy zadomowił się w naszej codzienności, szczególnie w mentalności pracowników, organizacje powinny raczej skupić się na dostosowaniu do niego swojej działalności, zamiast dążyć do powrotu do tradycyjnych rozwiązań – komentuje Dorota Osiecka, partnerka w Colliers i dyrektorka platformy Colliers Define.

Jej zdaniem. kluczowa jest umiejętność sprawnego zarządzania modelami pracy i elastyczność w stosowaniu nowych rozwiązań. Model hybrydowy przynosi bowiem zarówno korzyści, jak i wyzwania.

Zalety i wyzwania hybrydowego modelu

Dwie trzecie badanych organizacji – 65 proc. – oceniło, że praca zdalna ma bardzo pozytywny lub pozytywny wpływ na dobrostan pracowników. Firmy zauważyły wzrost zaangażowania w budowanie relacji indywidualnych i zespołowych. W 64 proc. z nich dzieje się to dzięki spotkaniom indywidualnym i zespołowym w pracy, a w 46 proc. – dzięki spotkaniom towarzyskim.

W porównaniu z ubiegłym rokiem, więcej firm zapewnia elastyczne warunki pracy. Ich odsetek wzrósł z 47 proc. do 70 proc.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Jednocześnie aż 70 proc. respondentów wskazało spadek poczucia przynależności do zespołu jako jeden z negatywnych efektów pracy zdalnej. Pogorszenie przepływu informacji w zespołach i między nimi na poziomie operacyjnym zauważyło 52 proc. respondentów. Z kolei 48 proc. stwierdziło, że praca zdalna negatywnie wpływa na współpracę.

Dobrym pomysłem, aby zminimalizować negatywny wpływ hybrydowego modelu pracy na działalność organizacji, może być przeprowadzenie badań w celu zidentyfikowania zespołów, które skutecznie radzą sobie z wyzwaniami pracy zdalnej. Ich doświadczenia i wdrożone sposoby działania mogą być bowiem wykorzystane do udoskonalenia modelu pracy hybrydowej w całej organizacji – wskazuje Grzegorz Rajca, psycholog organizacji, ekspert Colliers Define ds. środowiska pracy i zarządzania zmianą.

Oprac. Kamila Wajszczuk

Polecamy także: