{"vars":{{"pageTitle":"Praca z domu zostanie z nami na dłużej. Trzy czwarte biur chce zachować model hybrydowy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["biura","branza-it","colliers-international","nieruchomosci-biurowe","pandemia","praca-zdalna","rynek-biur"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"5 lipca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"05","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":152297}} }
300Gospodarka.pl

Praca z domu zostanie z nami na dłużej. Trzy czwarte biur chce zachować model hybrydowy

Ponad trzy czwarte firm chce pozostać przy hybrydowym modelu pracy nawet po tym, jak minie pandemia Covid-19. Praca z domu zdaniem ankietowanych jest optymalna w wymiarze 2-3 dni w tygodniu.

„Zdecydowana większość ankietowanych, bo aż 77 proc., będzie chciała również po ustaniu pandemii pozostać przy modelu hybrydowym, który w większości przypadków dobrze się sprawdził” – wynika z raportu „Powrót do biura – szansa i wyzwanie. Rynek biurowy a koronawirus”, opracowanego przez firmę doradczą Colliers.

Pracodawcy najczęściej deklarowali chęć utrzymania pracy zdalnej w zakresie 2 lub 3 dni w tygodniu. Za każdą z tych opcji opowiedziała się około jedna trzecia uczestników badania –  wskazuje Kamila Barabasz, senior associate w dziale powierzchni biurowych w Colliers.

Wyniki ankiety wskazują, że obecnie ponad połowa (60 proc.) firm pracuje w trybie zdalnym, jedna trzecia w trybie hybrydowym, zaś tylko 6 proc. wyłącznie z biura. Organizacje najczęściej wskazywały jako obecny zakres pracy zdalnej w modelu hybrydowym 3 lub 4 dni w tygodniu (odpowiednio 67 i 49 proc).

Wraz z końcem pandemii czas na decyzje

Dwie trzecie badanych firm zadeklarowało, że pandemia COVID-19 dotychczas nie spowodowała zmian w zatrudnieniu ani znacznych zmian w ich przestrzeni biurowej. Zdają sobie jednak sprawę, że nadchodzący schyłek pandemii wiąże się dla nich z czasem ważnych decyzji.

Jako główne wyzwania w bliskiej przyszłości ankietowani wskazali m.in. zastanowienie się nad najbardziej optymalnym modelem pracy w przyszłości, ewentualne opracowanie i wdrożenie hybrydowego modelu pracy czy zachęcenie pracowników do powrotu do biur, podsumowano.

„Model zdalny wiąże się również z wieloma wyzwaniami. Głównym z nich jest utrzymanie wśród pracowników poczucia przynależności do firmy (…), a także wysokiej efektywności pracy zespołów” – mówi Katarzyna Włodek-Makos, senior associate w dziale powierzchni biurowych w Colliers.

Trudności wiążą się nie tylko z życiem zawodowym. „Do istotnych kwestii należy również dbanie o równowagę między pracą a życiem prywatnym – 61 proc. badanych uważa je za spore wyzwanie w modelu zdalnym” – powiedziała Katarzyna Włodek-Makos.


Czytaj też: Raport: Polacy polubili pracę zdalną. Po zakończeniu kwarantanny 1/4 mogłaby pracować w ten sposób na stałe


Ponad połowa respondentów uważa tez, że proces wdrażania i szkolenia nowych pracowników jest bardziej problematyczny w modelu zdalnym.

Pomimo tych wyzwań 70 proc. firm wstrzymuje się z podjęciem decyzji dotyczącej terminu powrotu do biura. Najczęściej wskazywaną datą tej operacji jest czerwiec i wrzesień 2021 roku.

Raport Colliers powstał na bazie wyników drugiej edycji badania ankietowego przeprowadzonego wśród niemal 200 najemców powierzchni biurowych w największych miastach w Polsce. Spośród ankietowanych, najwięcej firm związanych jest z branżą IT, usług dla biznesu oraz bankowości, ubezpieczeń i inwestycji.

Praca zdalna w trakcie kwarantanny nie zmniejszyła produktywności firm. „Czeka nas rewolucja na miarę wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy”