{"vars":{{"pageTitle":"Pogłębione prace terenowe nad polską elektrownią jądrową ruszą wiosną. Skorzysta też gmina","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bechtel","elektrownia-jadrowa","energetyka","gmina-choczewo","najnowsze","polska-elektrownia-jadrowa","polskie-elektrownie-jadrowe","westinghouse"],"pagePostAuthor":"Zuzanna Cichowska","pagePostDate":"23 lutego 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":681476}} }
300Gospodarka.pl

Pogłębione prace terenowe nad polską elektrownią jądrową ruszą wiosną. Skorzysta też gmina

Wiosną w nadmorskiej lokalizacji Lubiatowo-Kopalino rozpoczną się pogłębione badania geologiczne przed rozpoczęciem budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Badania w miejscu powstania elektrowni pomogą w wykryciu niewybuchów z II wojny światowej czy opracowaniu projektu przyszłej elektrowni.

Prace terenowe w miejscu powstania przyszłej elektrowni jądrowej będą się odbywać etapami. Najpierw teren będzie zbadany do głębokości 6 metrów pod kątem ewentualnych niewybuchów. To badanie będzie przebiegać pod nadzorem archeologicznym oraz przyrodniczym.

Po wykryciu ewentualnych amunicji, pochodzących z II wojny światowej, nastąpi karczowanie terenu. W miejscu, gdzie powstanie elektrownia jądrowa, zostaną przeprowadzone prace związane z oczyszczeniem terenu. Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) zaznacza, że jest w ciągłym kontakcie z Nadleśnictwem Choczewo, które zarządza terenem objętym pracami terenowymi.

Za badania terenowe, które rozpoczną się wiosną 2024 roku, odpowiada partner spółki PEJ, amerykańska firma Bechtel. Informacje o geologii terenu zostaną wykorzystane przez firmy Westinghouse i Bechtel do opracowania projektu elektrowni jądrowej.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce jest strategicznym projektem w zakresie zachowania bezpieczeństwa energetycznego. Energia jądrowa ma być przeciwwagą dla dominujących w Polsce paliw kopalnianych. Dostawy energii będą kierowane do firm oraz do gospodarstw domowych.

Inwestycja pociągnie za sobą pozytywne zmiany, także dla gminy Choczewo. Samorządy odczują zastrzyk finansowy pochodzący z podatków, płynący do budżetu. Ponadto okolica zyska rozbudowaną infrastrukturę w postaci dróg oraz połączeń kolejowych. Bezpośrednią dobrą wiadomością dla mieszkańców lokalizacji Lubiatowo-Kopalino jest powstanie szeregu nowych miejsc pracy – dodaje Zepół Biura Prasowego PEJ.

Polecamy: