{"vars":{{"pageTitle":"Pracy w edukacji jest w bród. Liczba ofert w rok wzrosła o ponad połowę","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["edukacja","kadra-nauczycielska","main","najnowsze","nauczyciele","oswiata","praca","pracuj-pl","rynek-pracy"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"2 września 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":348805}} }
300Gospodarka.pl

Pracy w edukacji jest w bród. Liczba ofert w rok wzrosła o ponad połowę

Liczba ofert pracy w edukacji wzrosła w ciągu roku o 52 proc., podaje portal Pracuj.pl. To mocna poszlaka by stwierdzić, że skala problemów kadrowych w oświacie jest coraz większa.

Liczba ogłoszeń skierowanych do osób ze specjalizacji edukacja i szkolenia wyraźnie wzrosła rok do roku w bazach Pracuj.pl, jednego z największych w Polsce serwisów rekrutacyjnych. W roku 2021 od maja do lipca na portalu zamieszczono 2000 ofert. W tym roku w analogicznym okresie takich ofert było 3033. Stanowi to wzrost o 52 proc.

– To jeden z bardziej niszowych obszarów na portalu, natomiast mimo wszystko widać w nim, że zapotrzebowanie na osoby zajmujące się edukacją wyraźnie wzrosło rok do roku – informuje Przemysław Kuć, Head of Data & Insight z agencji Linkleaders współpracującej z Pracuj.pl

Nauczyciele odchodzą z pracy

Dane Pracuj.pl nie dowodzą bezpośrednio, jak duża jest dziś skala braków kadrowych w oświacie. Edukacja i szkolenia to szersza kategoria. Ale mogą być mocną poszlaką, zwłaszcza jeśli zestawić je z sygnałami, jakie płyną z branży.

– Obserwujemy zjawisko rezygnacji z zawodu – odchodzą doświadczeni nauczyciele i znajdują zatrudnienie poza szkołą – mówi 300Gospodarce Magdalena Kaszulanis ze Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Do tego, w tym roku w szkołach dzieci będzie więcej, niż w poprzednim roku. Polskie szkoły spodziewają się 200- 300 tys. dzieci z Ukrainy – wynika z informacji Ministerstwa Edukacji i Nauki.

W Polsce jest niemal 700 tys. nauczycieli, ale niskie pensje zniechęcają młodych ludzi do podjęcia pracy w szkole. W dodatku, tym roku podwyżka dla nauczycieli wyniosła co najmniej dwa razy mniej, niż inflacja.

– Dyrektorzy mają ogromne problemy z zatrudnieniem nowych nauczycieli, ponieważ nie ma chętnych do pracy w szkołach i przedszkolach m.in. z powodu niskich zarobków. Początkujący nauczyciel może liczyć tylko na pensję w wysokości 3400 zł brutto – podkreśla Magdalena Kaszulanis.

Kuratorium: nie widzimy problemu

Postanowiliśmy sprawdzić w kuratoriach, czy potwierdzają alarmistyczne informacje z nauczycielskiego związku. Ale spośród sześciu kuratoriów oświaty, które zapytaliśmy o wzrost liczby otwartych wakatów na stanowiska nauczycieli odpowiedziało nam tylko jedno – Kuratorium Oświaty w Gdańsku.

Kuratorium to poinformowało, że nie posiada danych za poprzednie lata i nie jest w stanie stwierdzić, czy w ostatnim czasie nastąpił wzrost rezygnacji nauczycieli z pracy lub otwartych wakatów w porównaniu z poprzednimi latami.

– Z bieżących danych przekazywanych przez dyrektorów szkół i placówek województwa pomorskiego wynika, że na dzień 31 sierpnia 2022 roku szacowana liczba wakatów nauczycielskich w województwie pomorskim wynosi 906, w tym 231 w przedszkolach, 511 w szkołach podstawowych i 164 w szkołach ponadpodstawowych – mówi Jerzy Wiśniewski, dyrektor Wydziału Strategii i Nadzoru Pedagogicznego.

– W odniesieniu do liczby szkół w województwie, która wynosi 3070, daje to 0,30 wakatu na szkołę. Natomiast wspomniana liczba wakatów 906 w stosunku do liczby 46353 nauczycieli już zatrudnionych w szkołach województwa pomorskiego stanowi zaledwie 0,02 proc. – dodaje.

Po kilku dniach od publikacji tego tekstu odpisało nam także Kuratorium Oświaty w Warszawie. Z jego danych wynika, że na rynku pracy w edukacji nie dzieje się nic niepokojącego.

– Z danych na koniec sierpnia wynika, że ruch kadrowy dotyczył w skali województwa mazowieckiego 2-3 proc. ogółu nauczycieli pracujących w Mazowieckich placówkach. Był on porównywalny do sytuacji z roku ubiegłego – mówi Andrzej Kulmatycki, Dyrektor Wydziału Biura Kuratora Oświaty.

Wakatów przybywa

Biorąc pod uwagę same liczby sytuacja może nie wydawać się alarmująca. Przynajmniej w Województwie Pomorskim, i Mazowieckim. Jednak Związek Nauczycielstwa Polskiego podkreśla, że liczba wakatów nie ujawnia problemu kadrowego, z którym boryka się system oświaty.

– Liczba ogłoszeń o pracę nie odzwierciedla braków kadrowych w szkołach i przedszkolach. Wakatów byłoby o wiele więcej, gdyby nie kadrowe „bajpasy”, takie jak zastępstwa, nadgodziny, jeden nauczyciel uczący kilku przedmiotów, pracujący emerytowani nauczyciele – mówi Magdalena Kaszulanis i zaznacza, że liczba wakatów jest większa, niż w poprzednim roku.

– 16 sierpnia na 15 stronach kuratorów (bez łódzkiego z powodu awarii) było 18 551 ogłoszeń. To więcej niż w analogicznym okresie rok temu – dodaje.

Podwyżki w budżetówce dwa razy niższe, niż inflacja. Związki zawodowe grożą protestami