{"vars":{{"pageTitle":"Prawie 4 tys. działek i 520 nieruchomości pod budowę CPK. Początek wysiedleń w 2023","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["centralny-port-komunikacyjny","cpk","infrastruktura","lokalizacja","lotnictwo","main","marcin-horala","megainwestycje","megalotnisko","transport"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"16 grudnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"16","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":233007}} }
300Gospodarka.pl

Prawie 4 tys. działek i 520 nieruchomości pod budowę CPK. Początek wysiedleń w 2023

Po tym, jak w środę w sieci opublikowane zostały dokumenty dot. dokładnej lokalizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego, spółka przedstawiła szczegóły programu dobrowolnych nabyć. Mieszkańcy, którzy nie wezmą udziału w programie, zostaną wysiedleni.

Lokalizacja Centralnego Portu Komunikacyjnego miała zostać oficjalnie ogłoszona w czwartek podczas konferencji prasowej przez ministra Marcina Horałę. Jednak w przeddzień wydarzenia w Internecie pojawiły się dokumenty i plany dotyczące dokładnej lokalizacji nowego lotniska, które opisaliśmy tutaj.

Rzecznik spółki, Konrad Majszyk, tłumaczył w czwartek rano, że był to celowy zabieg. „Odwiedziliśmy wczoraj każdego mieszkańca, dostarczając informację do każdego domu na tym obszarze. Chodziło o to, żeby to właśnie mieszkańcy dowiedzieli się o sprawie jako pierwsi”, napisał w wiadomości przesłanej do naszej redakcji.

Preferowana lokalizacja nie jest ostateczna

Podczas zapowiadanej konferencji prasowej raz jeszcze przedstawiono więc „preferowany obszar” pod Centralny Port Komunikacyjny: to ok. 40 km kwadratowych na terenie gmin Baranów, Teresin i Wiskitki.

Lokalizacja musi być przesądzona układem transportowym i krzyżowaniem się strategicznych ciągów komunikacyjnych” – mówił pełnomocnik ds. budowy CPK, Marcin Horała, podczas konferencji prasowej. „Ominęliśmy kościoły, cmentarze, zabytki i inne obiekty ważne z punktu widzenia potrzeb mieszkańców. Uwzględniliśmy kryteria środowiskowe np. związane z hałasem lotniczym i ingerencją w rzeki„, dodał.

Spółka tłumaczy, że teren został wybrany na podstawie analizy wielokryterialnej, tak, aby uniknąć ingerencji w tereny najliczniej zamieszkałe i ominąć miejsca ważne dla społeczności lokalnej, np. obiekty sakralne (kościół pw. św. Józefa Oblubieńca w Baranowie i kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Kaskach), cmentarze (w Baranowie) i zabytki (np. dworek i park dworski w Starym Drzewiczu).

Nie ominięto jednak dziewięciu miejscowości, które według istniejącego planu zostaną zlikwidowane w całości, a kolejnych dziewięć zostanie zlikwidowanych częściowo.

Chodzi o miejscowości:

– na terenie gminy Baranów: Kaski i Nowa Pułapina (częściowo) oraz Buszyce, Drybus, Wyczółki, Strumiany Dolne i Górne (w całości),
– na terenie gminy Teresin: Elżbietów i Szymanów (częściowo) oraz Maurycew, Pawłówek i Skrzelew (w całości),
– na terenie gminy Wiskitki: Janówek, Nowy Drzewicz, Nowy Oryszew, Oryszew-Osada i Stary Drzewicz (częściowo) oraz Duninopol, Podbuszyce, Podoryszew i Stara Wieś (w całości).

Preferowana lokalizacja Portu Solidarność jest ograniczona od północy miejscowościami Szymanów i Kaski, od zachodu przebiega częściowo między miejscowościami Maurycew w Teresinie i Aleksandrów w Wiskitkach, na południu m.in. przez Janówek i Stary Drzewicz, a od wschodu granicą jest ul. Południowa w Starej Pułapinie.

Preferowana lokalizacja nie jest jednak ostateczną. CPK tłumaczy, że ostateczna decyzja o lokalizacji Portu Solidarność zostanie określona w decyzji środowiskowej, a następnie w decyzji lokalizacyjnej. Po jej wydaniu spółka CPK przejdzie do pozyskiwania tych nieruchomości, które do tej chwili nie będą jeszcze w jej posiadaniu.

W pracach nad wyznaczeniem lokalizacji brali udział zarówno eksperci spółki CPK, jak i doradcy zewnętrzni, np. konsultanci ds. master planu, ochrony środowiska i badań terenowych, a także doradca strategiczny, czyli spółka IIAC zarządzająca Lotniskiem Incheon w Seulu.

Program dobrowolnych nabyć albo wysiedlenie

Na obszarze znajduje się ok. 3800 działek z ok. 520 budynkami mieszkalnymi. Spółka szacuje, że tereny te zamieszkuje ok. tysiąc osób, jednak nie jest w stanie na razie sprecyzować ile osób mieszka w strefie oddziaływania CPK, m.in. poprzez hałas.

Jak informuje spółka, dotychczas zgłosiło się ponad 200 właścicieli, chcących uczestniczyć w programie dobrowolnych nabyć, zrealizowano też pierwsze transakcje. Zgłaszają się również kolejni zainteresowani, a w przygotowaniu są transakcje, które powinny zostać zawarte jeszcze w tym roku.

CPK zachęca mieszkańców terenu inwestycji żeby, uprzedzając etap wywłaszczeń, przystąpili do Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN). W ramach PDN można dobrowolnie sprzedać nieruchomość lub uzyskać działkę zamienną.

Przystępując do PDN mieszkańcy zyskują możliwość wsparcia, obejmującego m.in.: bezpłatną obsługę prawną, sfinansowanie i organizację przeprowadzki, a także możliwość użytkowania nieruchomości również po dokonaniu transakcji sprzedaży – w wybranych przypadkach aż do rozpoczęcia prac budowlanych.

Znamy dokładną lokalizację CPK. Dziewięć miejscowości do likwidacji