{"vars":{{"pageTitle":"Premier: KE powinna zatwierdzić polski KPO w ciągu kilku najbliższych dni","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["inwestycje","komisja-europejska","kpo","main","mateusz-morawiecki","prawo","premier"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"25 maja 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"25","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":308609}} }
300Gospodarka.pl

Premier: KE powinna zatwierdzić polski KPO w ciągu kilku najbliższych dni

Zatwierdzenie Krajowego Planu Odbudowy (KPO) przez Komisję Europejską (KE) powinno nastąpić w ciągu najbliższych kilku dni, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Start płatności to natomiast kwestia „kilku najbliższych miesięcy”, wskazał szef rządu.

Jest duża szansa – ale chciałbym, żeby potwierdzenie tego faktu przyszło również z Komisji Europejskiej – że w ciągu najbliższych kilku dni, dosłownie kilku dni zostanie to zatwierdzone czyli zostaną podpisane te kamienie milowe między nami a Komisją Europejską, tak jak wiele innych kamieni milowych ze wszystkimi innymi państwami Komisja Europejska podpisywała – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej 25 maja.

Przypomniał, że cały Krajowy Program Odbudowy ze strony Polski został już zatwierdzony, a wniosek był złożony już jakiś czas temu”.

Teraz dostajemy z Komisji Europejskiej pozytywne sygnały w tym zakresie. To jest uzgodnienie tzw. kamieni milowych, czyli pewnych warunków, które wszystkie kraje członkowskie musiały uzgodnić z Komisją Europejską, my je również uzgodniliśmy – dodał.

Zaznaczył, że przyjęcie KPO przez KE to obecnie „kwestia formalna”.

Wypłaty z KPO

Same płatności to jest kwestia kilku najbliższych miesięcy, więc to jest rzecz zupełnie wtórna. My pieniądze mamy, nadwyżka w budżecie za kwiecień została pokazana, (…) najważniejsze jest uzgodnienie tych filarów z KE i to zostało dokonane – mówił premier.

Blisko dwa tygodnie temu rzecznik rządu Piotr Muller informował, że zespoły negocjacyjne osiągnęły porozumienie w sprawie kamieni milowych w Krajowym Planie Odbudowy (KPO), co oznacza, że KPO został przekazany do finalnej akceptacji KPO przez Komisję Europejską.

Wczoraj „Dziennik Gazeta Prawna” podał, że na 2 czerwca zaplanowany jest pobyt przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen w Warszawie. Zdaniem gazety, może to oznaczać tylko jedno: że w tym dniu dojdzie do podpisania KPO. To dlatego, że przewodnicząca KE dotychczas komunikowała przyjęcie KPO dla krajów członkowskich właśnie podczas wizyt w tych krajach.

Polski Krajowy Plan Odbudowy zakłada, że z Funduszu Odbudowy polskiego budżetu ma trafić ok. 58 mld euro – ponad 23,9 mld euro w formie dotacji i ponad 34,2 mld euro w formie pożyczek. Filarami KPO są m.in. innowacyjność, zdrowie, gospodarka, transport i cyfryzacja.

Dzisiaj lub jutro, według harmonogramu obrad, Sejm może zająć się ustawą prezydencką o Sądzie Najwyższym – zmiany w funkcjonowaniu tej instytucji, przede wszystkim usunięcie Izby Dyscyplinarnej, były jednym z warunków stawianych przez KE przed przyjęciem KPO.

Zboże, paliwa i groźba światowego głodu. Rosja używa ich jako broni w wojnie z Ukrainą, mówi szefowa KE [WIDEO]