{"vars":{{"pageTitle":"Prezes GPW: europejskie rynki kapitałowe powinny iść w kierunku deregulacji","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bankowosc","ceny-energii","ebc","gpw","inwestycje","mario-draghi","najnowsze","rynki-kapitalowe","wzrost-gospodarczy"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"5 listopada 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"05","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":729744}} }
300Gospodarka.pl

Prezes GPW: europejskie rynki kapitałowe powinny iść w kierunku deregulacji

Proponowana przez Mario Draghiego konsolidacja europejskich rynków kapitałowych budzi wątpliwości, a lepszym kierunkiem byłaby deregulacja, uważa prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Tomasz Bardziłowski.

– [W raporcie Draghiego] mamy dobre diagnozy dotyczące rynków kapitałowych, ale wśród postulatów jest stworzenie jednego europejskiego rynku kapitałowego i jednego nadzoru. Nie rozumiem, jak jeden rynek kapitałowy w Europie rozwiąże wszystkie bolączki – powiedział Bardziłowski podczas X Kongresu Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej.

– Europa powinna iść w kierunku rozwijania kapitałowych systemów emerytalnych i w stronę deregulacji – dodał.

Czy na Starym Kontynencie przyjmie się system amerykański?

Prezes GPW przypomniał, że europejski rynek kapitałowy stracił udziały w rynku na rzecz amerykańskiego sektora finansowego, zwłaszcza w segmencie bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej. Jego zdaniem jednak, naśladowanie systemu amerykańskiego nie musi być dobrym rozwiązaniem.

– W Europie mamy zupełnie inny apetyt na ryzyko i brak akceptacji porażki – wskazał Bardziłowski.

W ogłoszonym we wrześniu raporcie były prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi napisał, że UE pozostaje w tyle za USA i Chinami w obliczu powolnego wzrostu gospodarczego, wysokich cen energii i zagrożenia dla bezpieczeństwa.

Podczas debaty na temat raportu w Parlamencie Europejskim Draghi powiedział, że potrzeba dodatkowych inwestycji w wysokości 800 mld euro rocznie, aby pobudzić innowacyjność, chronić standardy życia i zachować europejski styl życia.

Polecamy też: