{"vars":{{"pageTitle":"Prezes URE: Od interwencji na rynku energii należy odchodzić. „Konkurencja jest najlepszym regulatorem”","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-energii","ceny-pradu","energetyka","main","najnowsze","rafal-gawin","ure","zamrozenie-cen"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"8 listopada 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":622975}} }
300Gospodarka.pl

Prezes URE: Od interwencji na rynku energii należy odchodzić. „Konkurencja jest najlepszym regulatorem”

Zamrożenie cen było potrzebne w sytuacji kryzysu, jednak docelowo należy powrócić do rozwiązań rynkowych, uważa prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin. Decyzja w sprawie cen na 2024 rok może zapaść nawet w styczniu.

Zdaniem prezesa, interwencja miała uzasadnienie w sytuacji kryzysowej. Doświadczenia związane z ograniczoną dostępnością zasobów energetycznych zmusiły rząd do działań, które miały mitygować skutki kryzysu.

Mam jednak głębokie przekonanie że interwencja nie jest rozwiązaniem na przyszłość. Trzeba od niej stopniowo odchodzić. To konkurencja jest najlepszym regulatorem na rynku – mówił Rafał Gawin podczas konferencji EuroPOWER.

Co z cenami w 2024 roku?

Uważa on, że rząd będzie jeszcze miał czas na podjęcie decyzji dotyczącej cen na 2024 rok.

Pierwsze rachunki odbiorców będą płacone na przełomie stycznia i lutego. Więc to też nie jest tak, że regulacje muszą być przyjęte do końca grudnia – dodał.

Jego zdaniem ustawa może zostać przyjęta nawet na początku stycznia.

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapowiedział wczoraj, że rząd planuje złożyć projekt przedłużenia regulacji zamrażających ceny prądu w 2024 roku na poziomie z roku 2023.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Z kolei polityk Platformy Obywatelskiej Andrzej Domański zapowiedział, że nowa koalicja chce zamrożenia cen prądu przez pierwsze pół roku. Natomiast w całym 2024 roku planuje zamrozić ceny gazu.

W ramach obowiązującej w 2023 roku tzw. tarczy solidarnościowej ceny netto energii elektrycznej dla gospodarstw domowych pozostały na poziomie stawek z 2022 r. do określonego limitu zużycia. Limity wynoszą 3000 kWh dla wszystkich gospodarstw domowych, 3600 kWh dla gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami i 4000 kWh dla rolników i rodzin z Kartą Dużej Rodziny.

Polecamy także: