{"vars":{{"pageTitle":"Prezydent zdecydował. Oto nazwisko kandydata na nowego premiera","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["andrzej-duda","donald-tusk","konstytucja","main","mateusz-morawiecki","najnowsze","nowy-rzad","oredzie-prezydenta","premier","rada-ministrow","sejm","wotum-zaufania","wybory-2023"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"6 listopada 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"06","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":621767}} }
300Gospodarka.pl

Prezydent zdecydował. Oto nazwisko kandydata na nowego premiera

Prezydent Andrzej Duda wskazał kandydata na premiera. Jest nim Mateusz Morawiecki. Teraz nominowany będzie musiał jeszcze zdobyć sejmowe wotum zaufania.

Prezydent Duda poinformował o swojej decyzji w specjalnym orędziu. Przypomniał, że przed jej podjęciem przeprowadził konsultacje z partiami, które w wyniku wyborów weszły do Sejmu. Jak powiedział w trakcie tych konsultacji kilka stronnictw wyraziło przekonanie, że w nowym Sejmie zgromadzi większość konieczną do poparcia swojego kandydata, jak i przyszłego rządu w całości.

Również w kolejnych dniach pojawiły się nowe deklaracje i różne pomysły odnośnie obsady najważniejszych funkcji w państwie. Te kwestie pozostają zatem wciąż otwarte. Dlatego po spokojnej analizie i przeprowadzonych konsultacjach postanowiłem powierzyć misję sformowania rządu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oznajmił prezydent Andrzej Duda.

Dobra tradycja parlamentarna

– Po spokojnej analizie i przeprowadzonych konsultacjach postanowiłem powierzyć misję sformowania rządu premierowi. Tym samym zdecydowałem o kontynuowaniu dobrej tradycji parlamentarnej, zgodnie z którą to zwycięskie ugrupowanie jako pierwsze otrzymuje szansę utworzenia rządu. Tak jak zapowiadałem w trakcie kampanii wyborczej i tak jak to zawsze miało miejsce od czasu uchwalenia obowiązującej Konstytucji Rzeczypospolitej – mówił Andrzej Duda w wieczornym orędziu.

Prezydent poinformował jednocześnie, że marszałkiem seniorem zostanie Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Pan Marek Sawicki ma najdłuższy staż poselski. Reprezentuje swoich wyborców w Sejmie nieprzerwanie od 30 lat. Jako poseł, ale także minister rolnictwa dał się poznać jako człowiek dialogu i współpracy uzasadnił Andrzej Duda.

Kiedy powstanie nowy rząd

Powołanie nowego premiera i pozostałych członków rządu musi nastąpić w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu. A to prezydent wyznaczył na 13 listopada.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.


Świeżo upieczony szef rządu ma czas maksymalnie do 12 grudnia na przedstawienie Sejmowi programu działania Rady Ministrów z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania. Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów (więcej niż połowa głosujących) w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, czyli 230 osób. To tzw. pierwszy krok. Więcej o procesie powstawania nowego rządu można przeczytać w artykule „Po wyborach do Sejmu i Senatu. Kiedy powstanie nowy rząd i kto go powołuje? [EXPLAINER]

Zaczęło się od konsultacji

Pod koniec października Andrzej Duda przeprowadził konsultacje z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w nowym parlamencie. Spotkał się z przedstawicielami KW Prawo i Sprawiedliwość, KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni oraz KKW Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe, a także z KW Nowa Lewica i KW Konfederacja Wolność i Niepodległość.

Po konsultacjach Prezydent RP mówił o dwóch kandydatach na premiera – Mateuszu Morawieckim i Donaldzie Tusku, którzy zadeklarowali stworzenie większości, która poparłaby rząd. Przyznawał, że dwóch kandydatów na premiera pochodzących z odmiennych środowisk politycznych to nowa sytuacja w naszych standardach demokratycznych.

Wybory do Sejmu wygrało Prawo i Sprawiedliwość uzyskując 35,38 proc. oddanych głosów. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z wynikiem 30,70 proc. Do Sejmu dostały się jeszcze Trzecia Droga – 14,40 proc., Lewica – 8,61 proc. oraz Konfederacja – 7,16 proc. O tym, jak taki wynik przełożył się na mandaty piszemy w artykule Wyniki wyborów do Sejmu i Senatu. PKW policzyła wszystkie głosy [AKTUALIZACJA]

To też może Cię zainteresować: