{"vars":{{"pageTitle":"Wyniki wyborów do Sejmu i Senatu. PKW policzyła wszystkie głosy [AKTUALIZACJA]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["main","najnowsze","najwazniejsze","polityka","wybory","wybory-2023","wybory2023","wybory23"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"17 października 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":612499}} }
300Gospodarka.pl

Wyniki wyborów do Sejmu i Senatu. PKW policzyła wszystkie głosy [AKTUALIZACJA]

Kto wygrał wybory do Sejmu i Senatu? Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała całościowe wyniki. Wynika z nich jasno: władzę przejmie koalicja partii opozycyjnych. Rządzące Prawo i Sprawiedliwość nie uzyskało większości ani w Sejmie, ani w Senacie. 

Tekst uzupełniony o symulację podziału mandatów w Sejmie i Senacie.

Według informacji ze wszystkich obwodów (31497) wybory do Sejmu wygrało co prawda Prawo i Sprawiedliwość uzyskując 35,38 proc. oddanych głosów. Ale na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z wynikiem 30,70 proc.

Kluczowe były wyniki pozostałych partii opozycyjnych. Są one następujące

Taki układ poparcia wyborców zmienia krajobraz w Sejmie. Opozycyjne KO, Trzecia Droga i Lewica w sumie będą miały 248 mandatów w nowym Sejmie. A więc – wszystko na to wskazuje – to te partie będą tworzyć nowy rząd. Jak wygląda procedura powołania nowego rządu opisujemy w tym tekście.


Czytaj też: Kiedy prezydent wskaże premiera? Od tej daty zależą miliardy złotych i kluczowe prognozy dla gospodarki


Tak się przedstawia podział sejmowych mandatów:

Dla porównania w Sejmie obecnej mijającej kadencji PiS miał 227 mandatów, wspierające go koło Kukiz’15 miało 3 mandaty, Koalicja Obywatelska miała 129 posłów, Lewica 42 posłów, klub Koalicja Polska, do którego należało m.in. Polskie Stronnictwo Ludowe posiadał 27 miejsc, Konfederacja 11, Polska 2050 Szymona Hołowni miała 6 posłów, a w pozostałych ugrupowaniach łącznie z posłami niezrzeszonymi było 15 posłów.


Polecamy: Wybory za nami, teraz czas na „sprawdzam”. Oto najważniejsze sprawy na nową kadencję [WYKRESY]


Porażka PiS w Senacie

Według danych Państwowej Komisji Wyborczej w wyborach do Senatu najwięcej głosów pozyskali kandydaci PiS, bo 34,81 proc. Ale okręgi wyborcze do Senatu są jednomandatowe i liczy się to, kto wygra w danym okręgu. W aż 66 okręgach na 100 wszystkich zwyciężyli kandydaci paktu senackiego opozycji. Co oznacza, że to oni wprowadzą do Izby Wyższej 66 senatorów. PiS będzie ich miał 34.

W Senacie mijającej kadencji partie opozycyjne także miały większość, ale nie aż tak dużą. PiS miał 46 senatorów na 100 miejsc.

Polecamy również: